Czym zajmuje się laboratorium wzorcujące?

Data dodania:
Ocena
0.00

Wzorcowanie to proces, który jest często bagatelizowany. Zupełnie niesłusznie – w wielu miejscach precyzja narzędzi pomiarowych jest kluczowa dla zachowania standardów jakości, spełnienia wymagań prawnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa produktów i usług. Aby wywzorcować stosowane urządzenia pomiarowe, należy skorzystać z usług laboratorium wzorcującego.

Wzorcowanie, czyli porównanie ze wzorcem

Jak wspomnieliśmy powyżej, laboratorium wzorcujące zajmuje się wzorcowaniem, nazywanym także kalibracją. To proces polegający na określeniu relacji między wartością mierzoną a wskazaniami przyrządu pomiarowego przy pomocy przyrządu wzorcowego. Warto mieć bowiem na uwadze, że wszystkie narzędzia pomiarowe z czasem ulegają zużyciu. Mogą też ulegać usterkom, na przykład z powodu nieprawidłowego użytkowania czy niebezpiecznych warunków pracy. Wykonanie wzorcowania pozwala określić przydatność narzędzi pomiarowych do dalszej pracy.

Jakie urządzenia wzorcują laboratoria wzorcujące?

Laboratoria wzorcujące zajmują się wzorcowaniem najróżniejszych narzędzi pomiarowych: od przyrządów meteorologicznych przez analizatory spalin samochodowych aż po wagi laboratoryjne czy przemysłowe. Nie wszystkie laboratoria kalibrują jednak wszystkie urządzenia – dany podmiot jest zwykle wyspecjalizowany we wzorcowaniu określonej grupy przyrządów pomiarowych. Przykładem może być producent wag przemysłowych Tamtron, który prowadzi laboratorium zajmujące się wzorcowaniem wag nieautomatycznych oraz wzorców masy klasy M1.

Dlaczego warto zdecydować się na wzorcowanie?

Wzorcowanie ma ogromne znaczenie w wielu dziedzinach życia. W badaniach naukowych używanie niedokładnej aparatury pomiarowej może doprowadzić do uzyskania fałszywych wyników. W przemyśle niedokładne urządzenie, na przykład waga, może z kolei skutkować awarią linii produkcyjnej czy koniecznością wyrzucenia całej partii produktu. Wzorcowanie pozwala uniknąć tego typu problemów oraz wiążących się z nimi strat finansowych i wizerunkowych.

Wzorcowanie akredytowane i nieakredytowane

Wzorcowanie może być akredytowane lub nieakredytowane. Często jedno laboratorium wzorcujące świadczy zarówno usługi wzorcowania akredytowanego, jak i nieakredytowanego. Czym się one między sobą różnią? Wzorcowanie akredytowane wykonywane jest według instrukcji zaakceptowanej przez Polskie Centrum Akredytacji. Pomiary wykonywane są wielokrotnie, co pozwala na lepsze wyznaczenie średniej wartości mierzonej i jej niepewności. Świadectwo wzorcowania z akredytacją ma wyższy status i jest honorowane na całym świecie.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co można oddać do skupu makulatury?
Data dodania:
Wzorcowanie to proces, który jest często bagatelizowany. Zupełnie niesłusznie – w wielu miejscach precyzja narzędzi pomiarowych jest kluczowa dla zachowania standardów jakości, spełnienia wymagań prawnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa produktów i usług. Aby wywzorcować stosowane urządzenia pomiarowe, należy skorzystać z usług laboratorium wzorcującego.Wzorcowanie, czyli porównanie ze wzorcemJak wspomnieliśmy powyżej, laboratorium wzorcujące zajmuje się wzorcowaniem, nazywanym także kalibracją. To proces polegający na określeniu relacji między wartością mierzoną a wskazaniami przyrządu pomiarowego przy pomocy przyrządu wzorcowego. Warto mieć bowiem na uwadze, że wszystkie narzędzia pomiarowe z czasem ulegają zużyciu. Mogą też ulegać usterkom, na przykład z powodu nieprawidłowego użytkowania czy niebezpiecznych warunków pracy. Wykonanie wzorcowania pozwala określić przydatność narzędzi pomiarowych do dalszej pracy.Jakie urządzenia wz...