Rodzaje sprzęgieł stosowanych w maszynach przemysłowych

Data dodania:
Ocena
0.00

Prawidłowe działanie większości maszyn, urządzeń przemysłowych oraz pojazdów wymaga korzystania z odpowiednich układów napędowych oraz współpracujących z nimi systemów przeniesienia napędu, które pozwolą na jego załączanie i odłączanie w razie potrzeby, a także będą w stanie przejąć powstające wówczas obciążenia. Nie będzie to możliwe bez zastosowania właściwych sprzęgieł o konstrukcji dopasowanej do charakterystyki danego mechanizmu.

Konstrukcje i zasady działania sprzęgieł do zastosowań przemysłowych

W niemal wszystkich maszynach i urządzeniach przemysłowych niezbędne jest zastosowanie właściwego źródła napędu – silnika elektrycznego lub spalinowego. Wytwarzany w nim ruch obrotowy musi być dostarczony do poszczególnych elementów roboczych dzięki odpowiednim połączeniom mechanicznym lub cięgnom. Dla sprawnej pracy mechanizmów niezbędna okaże się jednak możliwość załączania i rozłączania napędu zależnie od potrzeb. W tym celu konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego sprzęgła. W grę wchodzą tu różne odmiany sprzęgieł mechanicznych, gdzie moment obrotowy jest przekazywany dzięki bezpośredniemu kontaktowi odpowiednich elementów zamontowanych na wale napędowym i napędzanym, a także sprzęgieł ciernych, w których stykają się ze sobą właściwie przygotowane tarcze lub płytki oraz sprzęgieł hydraulicznych, gdzie przekazywanie sił odbywa się z wykorzystaniem energii cieczy, jak również sprzęgieł elektromagnetycznych, działających dzięki wzbudzaniu pola magnetycznego przez przepływ napięcia. Wśród najbardziej popularnych sprzęgieł mechanicznych szczególnie chętnie sięga się po sprzęgła kłowe i zębate wyróżniające się prostotą konstrukcji oraz wysoką niezawodnością.

Co trzeba wiedzieć o sprzęgłach kłowych?

Sprzęgła kłowe są zbudowane z dwóch współpracujących ze sobą tarcz, na których znajdują się wypusty mające postać kłów oraz odpowiadających im nacięć. Łączą się one ze sobą czołowo wskutek zazębiania się kłów i nacięć na obu tarczach. Za ich prawidłowe ustawienie względem siebie odpowiada specjalna tuleja środkująca. Sprzęgła kłowe są klasyfikowane jako sprzęgła samonastawne i podatne. Dzięki swej konstrukcji radzą sobie z sytuacjami, w których poszczególne elementy układu nie zachowują pełnej osiowości. Dla uniknięcia przeciążeń przy załączaniu oraz minimalizowania powstających drgań i wibracji używa się w nich elastycznych wkładek sprzęgłowych. Firma PAWO – ALU SYSTEM z Poznania specjalizująca się w napędach przemysłowych i konstrukcjach aluminiowych oferuje szeroki wybór sprzęgieł kłowych.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak przebiega cięcie wodą?
Data dodania:
Zalety wykorzystania kół przekładni
Data dodania:
Prawidłowe działanie większości maszyn, urządzeń przemysłowych oraz pojazdów wymaga korzystania z odpowiednich układów napędowych oraz współpracujących z nimi systemów przeniesienia napędu, które pozwolą na jego załączanie i odłączanie w razie potrzeby, a także będą w stanie przejąć powstające wówczas obciążenia. Nie będzie to możliwe bez zastosowania właściwych sprzęgieł o konstrukcji dopasowanej do charakterystyki danego mechanizmu.Konstrukcje i zasady działania sprzęgieł do zastosowań przemysłowychW niemal wszystkich maszynach i urządzeniach przemysłowych niezbędne jest zastosowanie właściwego źródła napędu – silnika elektrycznego lub spalinowego. Wytwarzany w nim ruch obrotowy musi być dostarczony do poszczególnych elementów roboczych dzięki odpowiednim połączeniom mechanicznym lub cięgnom. Dla sprawnej pracy mechanizmów niezbędna okaże się jednak możliwość załączania i rozłączania napędu zależnie od potrzeb. ...