Alergie na jogurt i mleko: co warto wiedzieć?

Data dodania:
Ocena
0.00

Jogurt jest sfermentowanym produktem mlecznym, osoba, która źle się czuje po spożyciu, może mieć alergię na mleko lub nietolerancję laktozy.

Alergia na mleko jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych u małych dzieci. Alergie na jogurty są zasadniczo alergią na nabiał, ponieważ produkcja tej żywności obejmuje fermentację mleka z kulturą jogurtową.

Jednak w niektórych przypadkach nietolerancja laktozy może powodować objawy po spożyciu nabiału.

Każdy, kto doświadcza objawów związanych z jedzeniem, powinien porozmawiać ze swoim lekarzem, aby ustalić kolejne kroki.

W tym artykule omawiamy alergie na jogurt i mleko oraz nietolerancję laktozy, obejmujące przyczyny, objawy, opcje leczenia i zagrożenia.

Co to jest alergia na jogurt lub mleko?

Alergia na mleko krowie i przetwory mleczne jest powszechną alergią pokarmową u niemowląt i małych dzieci, występującą u około 2,5% dzieci poniżej 3 roku życia. Chociaż ludzie zwykle wyrastają z alergii na mleko, czasami może ona utrzymywać się w wieku dorosłym.

Jeśli dziecko jest uczulone na świeże mleko, ale może tolerować mleko pieczone bez reakcji alergicznej, jest bardziej prawdopodobne, że wcześniej wyrośnie z alergii.

Z drugiej strony, jeśli dziecko ma wysoki poziom przeciwciał przeciwko mleku krowiemu, alergia jest bardziej prawdopodobna. Lekarz może użyć badania krwi, aby zmierzyć te przeciwciała i przewidzieć, czy dziecko może wyrosnąć z alergii na mleko. Alergolog może również wykonać próbę ustną w gabinecie, aby ustalić, czy dziecko wyrosło z alergii.

Alergia na mleko to reakcja organizmu na białko zawarte w mleku. Kiedy osoba z alergią na mleko spożywa mleko, białka płynu wiążą się z przeciwciałami immunoglobuliny E (IgE) z jej układu odpornościowego. Obrona immunologiczna postrzega to jako zagrożenie, prowadzące do objawów reakcji alergicznej.

W jakich produktach nieoczekiwanie możesz znaleźć nabiał?

Wiele osób z alergią na mleko krowie nie toleruje mleka innych zwierząt, takich jak owce i kozy. Ponadto białka mleka mogą być obecne w nieoczekiwanych produktach, takich jak:

 • konserwy z tuńczyka
 • kiełbasa
 • wędliny
 • guma do żucia
 • napoje energetyczne

Ustawa z 2004 r. o znakowaniu alergenów w żywności i ochronie konsumentów zawiadamia, że jeśli produkt zawiera mleko lub białka mleka, etykieta musi zawierać tę informację. Prawo nie obejmuje jednak produktów, które mogą zawierać śladowe ilości mleka, ponieważ ich produkcja odbywa się w zakładzie przetwarzającym również przetwory mleczne.

Osoby z alergią na mleko powinny zatem zachować ostrożność przy próbowaniu nowych pokarmów, które mogą wywołać reakcję alergiczną.

Jakie są objawy spożycia mleka przez alergików?

Objawy alergii na mleko mogą wahać się od łagodnych do ciężkich, a czasami mogą nawet zagrażać życiu. Zwykle występują w ciągu 2 godzin od spożycia mleka i obejmują:

 • pokrzywkę i swędzenie
 • rozstrój żołądka
 • ból brzucha
 • biegunkę

Mleko krowie może potencjalnie wywołać ciężką reakcję zwaną anafilaksja, której objawy mogą wystąpić nagle i szybko się rozwijać. Objawy mogą obejmować:

 • trudności w oddychaniu lub mówieniu
 • ściśnięte gardło
 • wymioty
 • zawroty głowy
 • słabe samopoczucie
 • szybkie bicie serca
 • niskie ciśnienie krwi

Każde dziecko lub osoba dorosła doświadczająca tych objawów powinna natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

W jaki sposób leczyć alergię na mleko i produkty pochodne?

Najlepszym podejściem do radzenia sobie z alergią na mleko jest unikanie produktów zawierających mleko. Produkty te obejmują:

 • mleko zwierzęce
 • jogurt
 • ser
 • masło
 • lody

Jeśli dana osoba ma łagodne objawy alergii na mleko, lekarz może zasugerować stosowanie leków przeciwhistaminowych, takich jak difenhydramina (Benadryl) lub chlorowodorek cetyryzyny (Zyrtec).

Ciężka alergia na mleko, która prowadzi do anafilaksji, będzie wymagała natychmiastowego leczenia epinefryną. Lekarz zaleci pacjentowi, aby zawsze miał przy sobie automatyczny wstrzykiwacz epinefryny, aby leczyć się na wypadek wystąpienia anafilaksji w przyszłości.

Co to jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to coś innego niż alergia na mleko. Alergia na mleko obejmuje reakcję immunologiczną na białka mleka. Natomiast u osób z nietolerancją laktozy jelito cienkie wytwarza niewystarczającą ilość laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę z cukru mlecznego.

Ponadto, chociaż osoby z alergią na mleko powinny unikać wszelkich produktów mlecznych, osoby z nietolerancją laktozy mogą otrzymywać niedostateczną ilość wapnia z diety i czerpać korzyści z jedzenia jogurtu.

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Niestrawiona laktoza przechodzi do okrężnicy, gdzie zaczyna fermentować, powodując objawy nietolerancji laktozy, takie jak:

 • wzdęcia
 • biegunka
 • gazy
 • ból brzucha

Jakie mogą być przyczyny nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy może być genetyczna lub mieć wtórną przyczynę, taką jak:

 • choroba Crohna
 • nietolerancja glutenu
 • radioterapia
 • niektóre leki
 • przedwczesny poród

Nietolerancja laktozy przejawia się w szerokim spektrum, a niektórzy ludzie tolerują produkty mleczne lepiej, niż inni. Badania wskazują, że niektórzy ludzie mogą spożywać do 12 gramów laktozy bez istotnych objawów.

Ponadto Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek zwraca uwagę, że stan ten jest mniej powszechny wśród osób z Europy lub z rodziną z Europy. Mówią, że w USA osoby należące do następujących grup rasowych i etnicznych częściej mają problemy z trawieniem laktozy:

 • Hiszpanie
 • Latynosi
 • Azjata Amerykanin
 • Indianin Amerykański
 • Afroamerykanin

Jakie są alternatywy dla osób z nietolerancją laktozy?

Niektóre osoby z nietolerancją laktozy mogą tolerować produkty mleczne o niższej zawartości laktozy, takie jak jogurt i sery twarde.

Odcedzenie greckiego jogurtu podczas przetwarzania usuwa serwatkę, dzięki czemu produkt ma naturalnie niską zawartość laktozy. Tworzy również jędrną teksturę.

Przegląd 2018 mówi o zawartości składników odżywczych w szeregu jogurtów, co okazało się, że jogurt grecki miał najmniejszą ilość cukru, z czego 80% to laktoza. Jogurt grecki może zatem być odpowiednią opcją dla osoby z nietolerancją laktozy.

W jaki sposób leczyć nietolerancję laktozy?

Należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub dietetykiem o zarządzaniu swoją dietą, aby zminimalizować objawy nietolerancji laktozy. Dietetyk może również polecić tabletki zastępujące laktazę.

Jakie są alternatywy dla produktów mlecznych?

Większość sklepów spożywczych oferuje obecnie szereg alternatyw dla produktów mlecznych, które pozwalają ludziom unikać mleka krowiego i produktów, które je zawierają. Można kupować bezmleczne masło i margarynę na bazie roślin, mleko, jogurt i ser.

W zależności od diagnozy można również unikać mleka z innych źródeł zwierzęcych, takich jak mleko kozie, które może powodować podobną reakcję alergiczną.

W USA mleko i przetwory mleczne muszą znajdować się na liście składników. Należy uważnie przeczytać tę listę i sprawdzić ewentualne alergeny, takie jak białka mleka, kazeina i laktoferyna, które mogą nie być od razu problematyczne.

Porada medyczna

Jeśli dana osoba podejrzewa, że ​​ma alergię na jogurt, powinna zasięgnąć porady lekarza w celu dokładnej diagnozy. Lekarz może chcieć przeprowadzić dalsze testy, takie jak punktowy test skórny, aby ustalić, czy dana osoba ma alergię na mleko lub nietolerancję laktozy.

Punktowy test skórny polega na umieszczeniu niewielkiej ilości płynu zawierającego alergen mleczny pod skórą ramienia lub pleców. Jeśli pojawi się czerwona grudka, może to sugerować reakcję alergiczną. Lekarz może również wykonać badanie krwi w celu oznaczenia przeciwciał.

Każdy, kto doświadcza ciężkich objawów, które mogą wskazywać na anafilaksję, takich jak problemy z oddychaniem, powinien zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach lub zadzwonić pod numer 911.

Podsumowanie

Alergia na produkty mleczne jest zazwyczaj przyczyną alergii na jogurt. Jeśli ktoś ma alergię na mleko, podstawą leczenia jest postępowanie dietetyczne w celu uniknięcia mleka i przetworów mlecznych.

Nietolerancja laktozy to kolejny stan, który może powodować objawy podobne do alergii na mleko. Jeśli dana osoba doświadcza objawów po zjedzeniu niektórych pokarmów, powinna porozmawiać z lekarzem, aby ustalić kolejne kroki.

Jednak poważne objawy, takie jak problemy z oddychaniem lub niskie ciśnienie krwi, mogą wskazywać na anafilaksję. W takim przypadku będzie potrzebna pomoc medyczna w nagłych wypadkach.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Kiedy dziecko musi nosić ortezę?
Data dodania:
Jogurt jest sfermentowanym produktem mlecznym, osoba, która źle się czuje po spożyciu, może mieć alergię na mleko lub nietolerancję laktozy.Alergia na mleko jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych u małych dzieci. Alergie na jogurty są zasadniczo alergią na nabiał, ponieważ produkcja tej żywności obejmuje fermentację mleka z kulturą jogurtową.Jednak w niektórych przypadkach nietolerancja laktozy może powodować objawy po spożyciu nabiału.Każdy, kto doświadcza objawów związanych z jedzeniem, powinien porozmawiać ze swoim lekarzem, aby ustalić kolejne kroki.W tym artykule omawiamy alergie na jogurt i mleko oraz nietolerancję laktozy, obejmujące przyczyny, objawy, opcje leczenia i zagrożenia.Co to jest alergia na jogurt lub mleko?Alergia na mleko krowie i przetwory mleczne jest powszechną alergią pokarmową u niemowląt i małych dzieci, występującą u około 2,5% dzieci poniżej 3 roku życia. Chociaż ludzie zwykle wyrastają z alergii na...