W nowoczesnych instalacjach przemysłowych bardzo często wykorzystuje się pneumatyczne zasuwy odcinające, które stanowią dobrą alternatywę wobec zasuw ręcznych. Są one niezbędnym elementem w procesie transportu materiałów sypkich, ponadto umożliwiają kontrolę ich przepływu. Opisujemy sposób działania, przeznaczenie oraz zastosowanie pneumatycznych zasuw odcinających.
Sposób działania i przeznaczenie pneumatycznych zasuw odcinających
Pneumatyczna zasuwa odcinająca to rodzaj zaworu przemysłowego, który pozwala na precyzyjne sterowanie przepływem materiałów i powietrza w rurociągach. Zasuwy są wyposażone siłowniki pneumatyczne połączone ze sprężonym powietrzem. Zasuwa może mieć jeden lub więcej siłowników w zależności od średnicy. Producent przemysłowych systemów odpylających Filtrowent sprzedaje zasuwy pneumatyczne serii ZASP własnej konstrukcji, które w zależności od średnicy są wyposażane w jeden lub dwa siłowniki pneumatyczne.
Istotną częścią zasuw jest ich element przesuwny, nazywany nożem lub ostrzem. Przesuwając się, ostrze zasuwy zakrywa lub odkrywa otwór, przez który przepływają materiały, co umożliwia ich natychmiastowe i szczelne odcięcie bądź dopuszczenie do dalszego transportu. Pod wieloma względami zasuwy pneumatyczne są bardziej funkcjonalne od zasuw ręcznych, ponieważ można je zaprogramować wedle potrzeb tak aby włączały się automatycznie przy uruchamianiu maszyny a wyłączały w czasie jej zatrzymania – bez potrzeby pamiętania o ich otwieraniu lub zamykaniu przez pracownika.
Gdzie stosuje się pneumatyczne zasuwy odcinające?
Pneumatyczne zasuwy odcinające są wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Znajdują zastosowanie między innymi w instalacjach odpylających, gdzie ułatwiają odcinanie rurociągów od maszyn, które na danym etapie produkcji są wyłączone – dzięki czemu utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie w rurociągach. Mogą to być zakłady zajmujące się obróbką materiałów sypkich jak np. producenci mebli, płyt wiórowych czy peletu, a także firmy zajmujące się recyklingiem czy przetwórstwem tworzyw sztucznych.
Czy zasuwy pneumatyczne typu ZASP można instalować w strefach zagrożonych wybuchem?
Zasuwy typu ZASP mogą być stosowane w atmosferze potencjalnie wybuchowej, ponieważ produkowane są zgodnie z unijną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r., nazywaną również dyrektywą ATEX 114. Można ich więc używać na rurach, w których wnętrzu znajdują się strefy zagrożenia wybuchem 21 i 22.