Kluczową kwestią dla każdego kierowcy powinien być ładny i schludny wygląd auta. Wtedy zarówno właściciel jak i jego pasażerowie czują się komfortowo. Ważną sprawą jest wybór dywanika samochodowego dostosowanego do własnych potrzeb, a później jego czyszczenie i pielęgnacja. Na rynku do wyboru są dywaniki welurowe i gumowe. Na które najlepiej się zdecydować i dlaczego?
Dobór dywaników samochodowych — poznaj zasady
Problemem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego pojazdu, by w pełni spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najważniejszy jest ich rozmiar.
Nazbyt długie modele stwarzają poważne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając bądź też nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.
Identycznie ważna jest jakość materiału, z jakiego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, łatwy w pielęgnacji, odporny na wilgoć i zabrudzenia, oraz winien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.
Jakie dywaniki do auta — z gumy czy weluru?
Dobór dywaników do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na parę niesłychanie ważnych ich cech, na przykład czy przyzwoicie chłoną wilgoć. Dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadania.
W większości wypadków wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w okresie jesienno-zimowym. Perfekcyjnie radzą sobie z wilgotnością oraz śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, jakie zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.
Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w następstwie tego nadzwyczaj praktyczne. Jedyną ich wadą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie niemiłej woni w duszne dni.
Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka i dostępne w wielu wzorach i barwach. Jednak tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz nieczystości. Należy wybierać tylko takie, jakie cechują się dużą gęstością materiału.
Jak zabrać się do czyszczenia dywaników samochodowych?
Dywaniki welurowe należą zdecydowanie do tych trudniejszych w utrzymaniu. We włókna może wsiąkać woda i błoto. Wilgoć powoduje dodatkowo wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie zostanie szybko usunięta, może doprowadzić do powstawania szkodliwej dla organizmu pleśni. To właśnie dlatego, dywaniki z tego materiału wymagają częstszego czyszczenia. Dywaniki welurowe powinno się czyścić regularnie i wyjątkowo dokładnie. Pomocne do tego będą kosmetyki do tapicerki. Dywanik powinien ponadto być regularnie odkurzany.
Z gumowym dywanikiem jest znacznie mnie zachodu. Wystarczy zwyczajny detergent, nawet zwykły płyn do naczyń, gąbka i woda. Dywanik po wcześniejszym wytrzepaniu lub wyczyszczeniu zmiotką z resztek piasku, myjemy i spłukujemy mocnym strumieniem wody.