Jak na przestrzeni lat zmieniały się filmy kryminalne?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Aby film kryminalny był wciągający, widz powinien mieć satysfakcję z zagadki logicznej, dochodzenia do prawdy, czy mierzenia się z wymagającą fabułą. Nie może też być tylko biernym obserwatorem zdarzeń. Na równi z bohaterami wyrusza więc w wędrówkę, po nitce do kłębka. Ten gatunek jak żaden inny, potrafi podnieść poziom adrenaliny. Nieprzypadkowo dobre kryminały ogląda się z zapartym tchem, chcąc jak najszybciej dowiedzieć się prawdy. Kiedyś te potrzeby zaspokajały klasyczne filmy kryminalne, a dzisiaj z powodzeniem robi to kino łączące kryminał z thrillerem, filmem sensacyjnym czy dramatem sądowym.

Po czym poznać film kryminalny?

Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważa się film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa. A wraz z rozwojem fabuły kolejne zdarzenia miały prowadzić do odszukania sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzielone zostało na wiele odmian, pośród których możemy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi akcesoriami stosowanymi w kinie kryminalnym są szybkie samochody, broń i narzędzia przestępstwa. W latach 30. nadzwyczajnym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie przedstawiające życie Ala Capone lub też innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Charakteryzował się on zatarciem ścisłego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu znajdowała się osoba kontrowersyjnego detektywa, który usilnie starał się rozwikłać zagadkę. Lata 60. oraz 70. przyniosły z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak przykładowo „Brudny Harry” albo „Serpico”, gdzie pokazana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła złu.

W ostatnich latach mamy do czynienia z destrukcją klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca zazwyczaj znany już jest od początku fabuły albo główny wątek przedstawionej historii nie polega na dochodzeniu do prawdy, a jedynie na odkryciu jej zawiłości.

Jakie są najlepsze filmy kryminalne ostatnich lat?

Spośród wielu historii kryminalnych nakręconych przez wszystkie te lata, chcemy zaproponować wam naprawdę bardzo dobre filmy kryminalne, które na pewno was nie znudzą, a z pewnością zaskoczą.

Należą do nich:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Emilian Maciejewski

Dawno nie oglądałem dobrego filmu kryminalnego. Jeśli ktoś zna jakieś dobre nowości to proszę o informacje.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Aby film kryminalny był wciągający, widz powinien mieć satysfakcję z zagadki logicznej, dochodzenia do prawdy, czy mierzenia się z wymagającą fabułą. Nie może też być tylko biernym obserwatorem zdarzeń. Na równi z bohaterami wyrusza więc w wędrówkę, po nitce do kłębka. Ten gatunek jak żaden inny, potrafi podnieść poziom adrenaliny. Nieprzypadkowo dobre kryminały ogląda się z zapartym tchem, chcąc jak najszybciej dowiedzieć się prawdy. Kiedyś te potrzeby zaspokajały klasyczne filmy kryminalne, a dzisiaj z powodzeniem robi to kino łączące kryminał z thrillerem, filmem sensacyjnym czy dramatem sądowym.Po czym poznać film kryminalny? Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważa się film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa...