Panele na rąbek stojący nadają połaciom dachowym tradycyjny wygląd. W przeszłości dekarze zaginali ręcznie brzegi złączonych krawędziami arkuszy płaskiej blachy. Obecnie, dzięki gotowym panelom z zamkiem zatrzaskowym, proces jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Doradzamy, jak przygotować więźbę dachową i opisujemy etapy instalacji paneli dachowych na rąbek.
Jak przygotować dach do układania paneli na rąbek stojący?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że pokrycie dachowe będzie szczelne, równe i estetyczne, musisz przygotować odpowiednio więźbę dachową. Ma to szczególne znaczenie, gdy układasz panele na rąbek stojący, które są wrażliwe na nierówności połaci dachowych.
Ocena geometrii dachu nie jest trudna. Jak przeprowadzić odpowiednie pomiary, wyjaśnia doradca klienta z firmy Hanbud, producenta pokryć dachowych:
– Aby sprawdzić, czy powierzchnia dachu jest równa, wystarczy rozciągnąć żyłkę lub syntetyczny sznurek pomiędzy pierwszą i ostatnią krokwią przy okapie, w połowie połaci i przy kalenicy. Konieczny jest też pomiar przekątnych połaci. Minimalne różnice, nie większe niż 2-3 cm, można skorygować przy nabijaniu kontrłat i łat. Jeżeli rozbieżności są większe, nie obejdzie się bez prostowania krokwi.
Etapy montażu paneli na rąbek
Trudno w kilku zdaniach opisać wszystkie czynności związane z montażem pokrycia dachowego. Jednak już samo wyliczenie działań we właściwej kolejności, ułatwi układanie paneli na rąbek stojący:
- kontrola geometrii połaci dachowych – sprawdź, czy powierzchnia jest równa, a przekątne połaci mają taką samą długość;
- instalacja membrany na taśmę klejącą do pasa nadrynnowego i zszywkami do krokwi;
- montaż kontrłat i łat – zacznij od łaty okapowej i zachowaj światło między łatami od 10 do 25 cm;
- montaż pasa podrynnowego, rynny i pasa nadrynnowego;
- montaż rynien koszowych – kosze zamontuj przy użyciu hafter, możesz użyć gotowych rynien koszowych;
- mocowanie paneli – przytnij panele na odpowiednią długość, instalację zacznij od strony, z której najczęściej wieje wiatr, dokręcaj wkręty z taką siłą, aby zapewnić blasze możliwość „pracy” pod wpływem zmian temperatury (dokręć do oporu, a następnie odkręć o pół obrotu), starannie ustaw pierwszy arkusz pod kątem 90° do okapu, przykręć go do każdej łaty (kolejne arkusze można przykręcać do co drugiej łaty);
- montaż listwy podgąsiorowej i gąsiora;
- montaż wiatrownic;
- zabezpieczenie ciętych krawędzi, zarysowań i uszkodzeń przy użyciu lakieru zaprawkowego.
Montaż paneli dachowych na rąbek wymaga dobrej geometrii dachu, precyzji wykonania obróbek i właściwego następstwa prac. Dzięki temu uzyskasz estetyczne, szczelne i trwałe pokrycie dachowe.