Jakie są rodzaje mierników gazu?

Data dodania:
Ocena
0.00

By gaz nie stanowił zagrożenia, wszelkie jego wycieki muszą być błyskawicznie wykrywane. Powstało więc wiele rozmaitych mierników o zróżnicowanych parametrach, które poinformują nas o ulatnianiu się substancji, a nawet pomogą zlokalizować źródło wycieku. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej, byś mógł określić, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się u ciebie.

Podział ze względu na mobilność

W tej kategorii możemy wyróżnić dwa rodzaje mierników gazu – stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze montowane są w obiekcie na stałe, podłącza się je do źródła zasilania oraz integruje z centralnym systemem sterowania lub informowania. Zwykle nie mamy tu do czynienia jedynie z jednym czujnikiem, gdyż w ich przypadku istotne jest to, by znajdowały się w każdym miejscu potencjalnie narażonym na wyciek. Możemy wyróżnić tu: czujniki metanu przydatne w kopalniach, detektory tlenku czadu w domach oraz wykrywacze gazów przemysłowych w rozmaitych zakładach. Drugi rodzaj to mierniki mobilne, używane do lokalizowania źródła wycieku. Producenci wyposażają je w akumulatory, niewielkie wyświetlacze oraz sygnalizację dźwiękową, przez co obsługa jest wygodna i intuicyjna. Takich urządzeń prawdopodobnie nie użyjemy sami, skorzystają z nich natomiast strażacy, ratownicy oraz osoby serwisujące wszelkie instalacje gazowe.

Podział ze względu na ilość wykrywanych gazów

Podobnie jak wyżej, tu również możemy podzielić wykrywacze gazu na dwie kategorie. Wybór odpowiedniej zależy od naszych indywidualnych potrzeb, dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze sprzedawcą. Osoba taka będzie bowiem wiedziała najlepiej, na jakie ryzyka jesteśmy narażeni. Pierwszy typ to mierniki jednogazowe, służące do detekcji konkretnego rodzaju paliwa. Mogą być stacjonarne lub mobilne, a najczęściej pozwalają wykrywać tlenek węgla bądź metan. Używane są one w sytuacji, gdy w obiekcie występuje zagrożenie wycieku wyłącznie jednego rodzaju gazu. Druga kategoria to wykrywacze wielogazowe, obsługujące od dwóch do nawet sześciu różnych substancji. Tu również mamy wybór co do sposobów montażu oraz mobilności, ale zyskujemy znacznie większy zakres detekcji. Możemy zainstalować miernik wykrywający jedynie tlenek węgla oraz metan, albo zdecydować się na urządzenie obsługujące dodatkowo detekcję amoniaku oraz siarkowodoru.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
By gaz nie stanowił zagrożenia, wszelkie jego wycieki muszą być błyskawicznie wykrywane. Powstało więc wiele rozmaitych mierników o zróżnicowanych parametrach, które poinformują nas o ulatnianiu się substancji, a nawet pomogą zlokalizować źródło wycieku. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej, byś mógł określić, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się u ciebie.Podział ze względu na mobilnośćW tej kategorii możemy wyróżnić dwa rodzaje mierników gazu – stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze montowane są w obiekcie na stałe, podłącza się je do źródła zasilania oraz integruje z centralnym systemem sterowania lub informowania. Zwykle nie mamy tu do czynienia jedynie z jednym czujnikiem, gdyż w ich przypadku istotne jest to, by znajdowały się w każdym miejscu potencjalnie narażonym na wyciek. Możemy wyróżnić tu: czujniki metanu przydatne w kopalniach, detektory tlenku czadu w domach oraz wykrywacze gazów przemysłowych w rozmaitych zak...