Kontrola jamy ustnej - jak często ją wykonywać?

Data dodania:
Ocena
0.00

Wiele osób obawia się dentysty w związku z przykrym wydarzeniem z przeszłości. Ma to często taki związek, że stomatolog kojarzy im się z bólem. Należy pamiętać jednak, że większość bolesnych zabiegów dentystycznych wynika z tego, że niektórzy zapominają o regularnych wizytach. Stomatologa warto odwiedzać nie tylko przy dolegliwościach, ale w celach kontrolnych. Dlaczego?

Przegląd jamy ustnej – co ile go wykonać?

Raz na pół roku rekomenduje się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje często istotnymi problemami w leczeniu. Dlatego tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na wypatrzenie ewentualnych ubytków, zmian i kłopotów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – poniesiemy również większe koszty.

W jakich odstępach czasu wykonywać standardowy przegląd stomatologiczny? 

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Na początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego problemu. Jest to właściwy moment, by powiedzieć dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet okazjonalnie, bólach oraz dolegliwościach występujących w określonych momentach, np. czułość na zimno.

Później dentysta analizuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Gdy stomatolog zapozna się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest dobry lub występują zaledwie drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam wybrać należyty typ pasty, szczoteczki do zębów lub rodzaj nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty (gdy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego) bądź chirurga zębowego (np. w celu usunięcia zęba).

Kiedy zrobić zdjęcie rtg zębów?

W cięższych przypadkach konieczne jest wykonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego zębów, by dokładniej dostrzec, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą widoczne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Takie badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego bądź leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe i stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest także wymagane przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dentysta może wykonać standardowe usługi, takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów jako usługi niezawierające zwykłej kontroli jamy ustnej.

Kontrola jamy ustnej – u kogo jest szczególnie ważna? 

Szczególnie istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli chodzi o kobiety, należy w miarę możliwości dokonać kontroli dentystycznej przed ciążą. Wynika to z tego, że niektóre leki nie są w tym przypadku wskazane. Jeśli jednak nie zrobiłaś tego przed ciążą, najlepiej dokonać wszelkich zabiegów w pierwszym trymestrze ciąży. Należy zrobić to dlatego, aby uniknąć bólu zęba w późniejszym etapie ciąży.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 2
Andrzej Borowski

Po pierwsze należy dbać o to zęby i zdrowo się odżywiać. Ja chodzę raz na dwa lata i nie mam w ogóle zmian. No ale witamina d3 i k2 to podstawa przy zdrowych zębach.

0 0
Daria Sokołowska

Czy ktoś w ogóle lubi chodzić do dentysty? Jednakże no trzeba.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czym zajmuje się optyk?
Data dodania:
Wiele osób obawia się dentysty w związku z przykrym wydarzeniem z przeszłości. Ma to często taki związek, że stomatolog kojarzy im się z bólem. Należy pamiętać jednak, że większość bolesnych zabiegów dentystycznych wynika z tego, że niektórzy zapominają o regularnych wizytach. Stomatologa warto odwiedzać nie tylko przy dolegliwościach, ale w celach kontrolnych. Dlaczego?Przegląd jamy ustnej – co ile go wykonać?Raz na pół roku rekomenduje się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje często istotnymi problemami w leczeniu. Dlatego tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na wypatrzenie ewentualnych ubytków, zmian i kłopotów na wczesnym etapie, co ...