Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, koniecznie zaopatrz się w dobrze dopasowany instrument. Przeczytaj cechy charakterystyczne, wady i zalety wszystkich typów i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu nauka będzie prostsza i przyjemniejsza, a także szybko się do niej nie zniechęcisz.
Pierwsza gitara – najważniejsze kwestie
W Internecie znajdziemy dużo poradników oraz artykułów, na której gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, tymczasem według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.
Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy kiedyś móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może dużo osób powie, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz przyjemność z gry.
To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy kapitalni w kawałkach SOAD lub AC/DC i odwrotnie. Można rzec, że są to nieco inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym oddzielnie.
Gitara klasyczna – czy powinna być Twoim pierwszym instrumentem?
Jest to najpopularniejszy typ gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest względnie tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dosyć lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.
Następnym atutem dla wielu ludzi może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej czy flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które przeważnie są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych posiadaczy gitar. Atutem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to kłopot z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na szerokie przerwy między nimi.
Gitara akustyczna – jakie są jej cechy?
Kluczową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, jakie dają ostrzejsze i bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej wybierają ten model. Są trochę cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.
Czy warto zacząć od gitary elektrycznej?
Instrument bazowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wyżej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf i do tego interesujący szpiczasty korpus.
Niestety, nie pogramy na niej za dużo bez wzmacniacza, jaki dodatkowo musimy zakupić i co powiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i dźwięki przednie, ale należy pamiętać o stosownym wyposażeniu.
Jaką gitarę wybrać dla dziecka?
Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie grą na gitarze, nic tylko się cieszyć! Musisz jednak zaopatrzyć się w jak najlepszy sprzęt, który będzie odpowiadał maluchowi. Jeśli chodzi o rozmiar, warto zasięgnąć opinii specjalisty w sklepie muzycznym. Źle dobrana wielkość może sprawić, że instrument będzie zbyt ciężki lub niewygodny. Zaopatrzcie się w struny nylonowe, które są delikatniejsze dla palców niż metalowe.