Jak zostać mechanikiem samochodowym i ile można zarobić w zawodzie mechanika?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
4.50

Mechanik samochodowy to zawód, który słynie z długoletnich tradycji. Intensywny rozwój branży motoryzacyjnej zmienia jego charakter oraz nieustannie rodzi nowe specjalizacje, a to z kolei sprawia, że zapotrzebowanie na fachowców rośnie. Tym sposobem zarówno wykwalifikowani, jak i początkujący mechanicy zyskują świetne perspektywy – zarówno w aspekcie rozwoju zawodowego, jak i niezłych zarobków. Pozostaje jednak pytanie – jak zostać mechanikiem samochodowym? Jakie są wymagania oraz atuty i minusy podjęcia się zawodu?

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Jeżeli zastanawiasz się nad przygotowaniem do zawodu mechanika, do wyboru masz kilka ścieżek. Wiele zależy jednak od Twojego dotychczasowego wykształcenia oraz tego, jak chcesz rozwijać swoją karierę. Wśród opcji masz:

1. Kompletny kurs mechanika samochodowego

Jak zostać mechanikiem bez szkoły? Tutaj pojawia się opcja ekspresowa, czyli ukończenie kompletnego kursu i praca w charakterze praktykanta, które zakończone są państwowym egzaminem w Cechu Rzemiosł. Trzymiesięczny kurs pozwala uzyskać dyplom, jednak nie czarujmy się – zasób wiedzy zdobyty w tak krótkim czasie nie uczyni nikogo specjalistą, stąd jest to opcja bardziej dla pasjonatów mechaniki. Bez szkoły można również postawić na naukę zawodu u pracodawcy, jednak dla uzyskania fachu „na papierze” warto połączyć ją z jedną z poniższych dróg. 

2. Szkoła zawodowa o profilu mechanika samochodowego

O tym jak zostać mechanikiem po szkole zawodowej możesz przekonać się wybierając 2-letnią zawodówkę – najlepiej w placówce o wysokiej renomie. Na zajęciach w szkole poznać można tajniki mechaniki w praktyce i teorii, zyskując przy tym podstawowe umiejętności. 

3. Technikum mechaniczne lub o profilu budowa maszyn

Jeżeli zależy Ci na wyższym poziomie wtajemniczenia, warto wybrać nieco dłuższą drogę. O tym jak zostać mechanikiem po technikum przekonasz się bowiem wybierając szkołę, w której spędzisz 5 lat. Czas ten pozwala zdobyć obszerną wiedzę teoretyczną, z którą łatwiej będzie ukierunkować przyszłą karierę zawodową w mechanice. Ukończenie technikum mechanicznego lub o profilu budowa maszyn pozwala przy tym na zatrudnienie w branżach pokrewnych, a dzięki możliwości zdania matury – otwiera drogę do studiów wyższych.

4. Szkoła policealna o profilu mechanika samochodowego

Zastanawiasz się jak zostać mechanikiem po liceum? Wśród opcji pozostaje wybór szkoły policealnej o profilu mechanika samochodowego lub pokrewnym. Nauka trwa tutaj 2 lata i jest świetną alternatywą, gdy posiadasz smykałkę do mechaniki i chcesz mieć fach w ręku.

5. Studia wyższe na kierunku budowa maszyn lub mechanika pojazdów

Ukończenie technikum oraz liceum wraz ze zdaniem matury to szansa na dalszą naukę na studiach w kierunkach pokrewnych (budowa maszyn, mechanika pojazdów), jak i innych studiach inżynierskich, które dają wiele możliwości na rynku pracy. Uzyskanie wyższego wykształcenia na kierunkach mechanicznych pozwala znaleźć zatrudnienie w dużych firmach motoryzacyjnych, a wraz z nim – całkiem przyzwoite zarobki. 

Warto dodać, że mechanikiem zostać mogą przede wszystkim osoby, które posiadają pasję, dobrą sprawność fizyczną (siła i niezła kondycja to ważny aspekt pracy) oraz umiejętności analityczne. 

Jak zostać mechanikiem po 30-stce – Najlepsza droga

Jak zostać mechanikiem samochodowym po 30

Będąc już po 30-stce wiele osób zaczyna rozważać zmianę zawodu lub rozwój w nowym kierunku. Jeżeli szukasz sposobu na to jak zostać mechanikiem po 30-stce, najlepszą drogą będzie skorzystanie z którejś z powyższych ścieżek. W zależności od posiadanego wykształcenia możliwe jest zapisanie się na kurs, do zawodowej szkoły policealnej, bądź podjęcie studiów wyższych lub podyplomowych na kierunkach mechanicznych. Nie bez znaczenia będzie również praktyka, dlatego dobrze poszukać dodatkowej pracy na stanowisku praktykanta w firmie o pożądanej specjalizacji. 

Zalety pracy mechanika samochodowego

Wśród podstawowych zalet pracy mechanika samochodowego wymienić możemy przede wszystkim fakt, że jest to praca niezwykle ciekawa, bez monotonni i niezwykle zajmująca. W zależności od umiejętności oraz warsztatu, w którym podejmujemy pracę, zarobki są całkiem przyzwoite – często powyżej 5000 zł brutto. Nie małe znaczenie ma również to, że łatwo uzyskać zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zawód mechanika samochodowego daje wiele satysfakcji, a przy tym zmusza do rozwoju umiejętności i pogłębiania wiedzy – każdego dnia można poznawać nowości techniczne czy zyskać dostęp do różnego rodzaju pojazdów. Rynek pracy w branży motoryzacyjnej jest bardzo duży, dlatego każdy, kto chce budować karierę mechanika samochodowego z pewnością znajdzie dla siebie miejsce. 

Wady pracy mechanika samochodowego

Jak każdy zawód, również i zawód mechanika ma pewne minusy. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim pracę w niełatwych warunkach, często w wymuszonej pozycji leżącej lub stojącej, obcując z trudnymi klientami, niejednokrotnie w nieregularnych godzinach i nierzadko w sporym stresie. Zdecydowanie nie jest to zawód dla osób z alergiami i wrażliwych. Kluczowa jest znajomość zasad BHP, a aby piąć się wyżej po szczeblach kariery i wybić się spośród sporej konkurencji – konieczne jest pogłębianie kwalifikacji w swojej specjalizacji, jak i poszerzanie wiedzy z różnych innych dziedzin motoryzacji. Zmieniające się trendy i coraz to nowocześniejsze układy komputerowe czy skomplikowana elektronika czynią zawód sporym wyzwaniem. 

Gdzie pracuje mechanik samochodowy?

Gdzie pracuje mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy może podjąć pracę w bardzo wielu miejscach:

 • dużych firmach transportowych;
 • fabrykach samochodów;
 • zakładach usługowo-naprawczych;
 • służbach technicznych obsługi pojazdów;
 • serwisach fabrycznych firm samochodowych;
 • salonach sprzedaży pojazdów;
 • warsztatach samochodowych – w tym zakładając swój własny.

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Praca mechanika samochodowego to nie tylko naprawa samochodów. Diagnoza i naprawa awarii to podstawa, jednak zawód ten wymaga także umiejętności w zakresie:

 • używania sprzętów diagnostycznych i obsługi specjalistycznych urządzeń;
 • konserwacji pojazdów oraz układów samochodowych jak układ napędowy, hamulcowy czy wydechowy;
 • wymiany elementów mechanicznych, olejów, pomp, przewodów itp.
 • współdziałania ze współpracownikami.

Mechanik samochodowy musi być osobą potrafiącą działać na wielu płaszczyznach, elastyczną i otwartą na nieustanną naukę. 

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Zarobki w zawodzie mechanika samochodowego uzależnione są od wielu czynników, w tym wykształcenia, umiejętności, stanowiska czy zakładu pracy. Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi średnio ok 4 800 zł brutto. Szacuje się jednak, że mechanicy samochodowi zatrudnieni w Polsce, uzyskują pensję  w przedziale od 3 900 zł do 6 100 zł

PODSUMOWANIE

Skoro już wiesz, jak zostać mechanikiem samochodowym, jakie zalety i wady niesie praca w zawodzie, a także jakie masz perspektywy zatrudnienia decyzja należy do Ciebie. Jedno jest jednak pewne – jeżeli szukasz pracy, która daje wiele satysfakcji i możesz połączyć ją z pasją do motoryzacji, zawód mechanika samochodowego to opcja, którą warto wziąć pod uwagę!

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 4
Orfeusz Lewandowski

Adam mechanikiem po 30 możesz zostać tak samo jak po 20. W tych czasach nie ma znaczenia ile masz lat. Ważne, że znasz się na pracy i każdy warsztat samochodowy przyjmie cię z otwartymi ramionami. Obecnie to warsztaty muszą się martwić o to gdzie i jak znaleźć mechanika, a nie fachowcy. Tyle w temacie. A dodam jeszcze, że jak dopiero zaczynasz to warto znaleźć warsztat gdzie pracuje taki mechanik - chociaż jeden, który zna się na swojej pracy i będziesz miał się od kogo uczyć.

2 0
Adam Nowak

A czy ktoś z was wie jak zostać mechanikiem po 30? Mój brat ma do tego smykałkę i na pewno były w tym świetny, ale czy w tym wieku warto jeszcze się brać za zmianę branży? W sumie 30 lat to nie tak wiele, żeby zostać mechanikiem. Co myślicie?

0 0
Honorata Chmielewska

Teraz mamy dość trudne czasy. Mój dobry znajomy mówił, że raz miał pracownika, który zabierał laptop do warsztatu samochodowego i zamiast pracować, w koncie na nim przesiadywał. Oczywiście tego lapka używał jak szefa nie było ale mimo wszystko strasznie nie odpowiedzialny...

0 0
Sebastian Woźniak

A czy ktoś wie jak znaleźć mechanika do pracy? Obecnie tutaj mamy problem. Bo brakuje nam dobrych mechaników!

1 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co wyróżnia naczepy kurtynowe?
Data dodania:
Mechanik samochodowy to zawód, który słynie z długoletnich tradycji. Intensywny rozwój branży motoryzacyjnej zmienia jego charakter oraz nieustannie rodzi nowe specjalizacje, a to z kolei sprawia, że zapotrzebowanie na fachowców rośnie. Tym sposobem zarówno wykwalifikowani, jak i początkujący mechanicy zyskują świetne perspektywy – zarówno w aspekcie rozwoju zawodowego, jak i niezłych zarobków. Pozostaje jednak pytanie – jak zostać mechanikiem samochodowym? Jakie są wymagania oraz atuty i minusy podjęcia się zawodu?Jak zostać mechanikiem samochodowym?Jeżeli zastanawiasz się nad przygotowaniem do zawodu mechanika, do wyboru masz kilka ścieżek. Wiele zależy jednak od Twojego dotychczasowego wykształcenia oraz tego, jak chcesz rozwijać swoją karierę. Wśród opcji masz:1. Kompletny kurs mechanika samochodowegoJak zostać mechanikiem bez szkoły? Tutaj pojawia się opcja ekspresowa, czyli ukończenie kompletnego kursu i praca w charakterze praktykanta, kt...