Realizacja filmu dokumentalnego - co warto o tym wiedzieć?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Wiele lat temu nasze babcie prowadziły pamiętniki. Nie było wówczas kamer, zaawansowanych aparatów fotograficznych, a tym bardziej smartfonów. Historie przelewane na papier były jedynym sposobem na utrwalenie i pielęgnowanie wspomnień. Dzisiejsze czasy dają nam w tej kwestii pełne pole do popisu. Masz ciekawą historię? Chcesz się nią podzielić? Chwyć zatem kamerę w dłoń i nagraj film dokumentalny. Przyszłe pokolenia będą miały wspaniałą pamiątkę.

Dobry pomysł to klucz do sukcesu w realizacji pierwszego filmu dokumentalnego

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Dobry scenariusz filmu dokumentalnego — zobacz jak go stworzyć

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt do filmu dokumentalnego. Co trzeba przygotować?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować ujęcia zawarte w scenariuszu?

Zaplanowanie wszystkich ujęć z pewnością ułatwi nakręcenie dobrego filmu dokumentalnego. Jeśli nie posiada się doświadczenia w improwizacji, rozpisany plan będzie punktem odniesienia do tego co robić i co mówić na każdym etapie filmu. Jeśli zarówno Ty, jak i pozostałe osoby biorące udział w realizacji, cechujecie się śmiałością, możecie z powodzeniem pozwolić sobie na odstępstwa od scenariusza i dać ponieść się swoim pomysłom.

Film można kręcić ręcznie lub przy użyciu statywu. Możesz pokusić się także o użycie drona, jeśli uważasz, że nada to lepszych efektów. Wszystko jest kwestią dobrego pomysłu oraz wdrożenia go w życie. 

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Henryk Lis

O boziu. Czy da się na własną rękę zrealizować film dokumentalny? Chyba bez ogromnej ekipy i nakładu finansowego to jedynie coś na zasadzie Lombard i to nawet za wiele :)

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Wiele lat temu nasze babcie prowadziły pamiętniki. Nie było wówczas kamer, zaawansowanych aparatów fotograficznych, a tym bardziej smartfonów. Historie przelewane na papier były jedynym sposobem na utrwalenie i pielęgnowanie wspomnień. Dzisiejsze czasy dają nam w tej kwestii pełne pole do popisu. Masz ciekawą historię? Chcesz się nią podzielić? Chwyć zatem kamerę w dłoń i nagraj film dokumentalny. Przyszłe pokolenia będą miały wspaniałą pamiątkę.Dobry pomysł to klucz do sukcesu w realizacji pierwszego filmu dokumentalnegoProjekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne...