Przesadzanie storczyków, czyli jak poprawnie przesadzić storczyka?

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
5.00

Storczyk może długo żyć w doniczce, kwitnąc przez wiele sezonów, jednak trzeba pamiętać, że co kilka lat należy go przesadzać. Podłoże do uprawy z czasem ulega rozkładowi i nie zadba prawidłowo o roślinę ani nie dostarczy jej potrzebnych składników odżywczych. Zdarza się, że storczyk może wyrosnąć ze swojej doniczki, co powoduje, że doniczka nie będzie optymalnym naczyniem dla rośliny. Bez problemu możesz uzyskać specjalne doniczki do orchidei, które mają dodatkowe otwory drenażowe.

Dowiedz się, jak dbać o roślinę orchidei oraz kiedy i jak ją przesadzać, aby Twoja orchidea była szczęśliwa i zdrowa?

Jak hodować storczyki zapewniając im odpowiednie warunki?

Rośliny te rozwijają się w silnym świetle, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym późnego popołudnia (chociaż dendrobium może wytrzymać więcej słońca). Potrzebują również wysokiej wilgotności i przepływu powietrza wokół korzeni, a także regularnych okresów suszenia przeplatanych intensywnym podlewaniem. Storczyki najlepiej radzą sobie dzięki dobowym wahaniom temperatury, gdzie w ciągu dnia wynosi ona 20 - 25 stopni Celsjusza, w nocy 16 - 18 stopni. Latem można spokojnie wynieść orchideę na taras lub balkon. Zimą natomiast warto skręcić kaloryfer w pokoju na noc.

Im bardziej zdołasz zbliżyć się do stworzenia tych warunków, tym większy sukces odniesiesz, a także uzyskasz lepsze kwitnienie orchidei.

Odpowiednie warunki dla storczyka

Większość kupionych w sklepie storczyków jest pakowana w tanie plastikowe doniczki z korzeniami namoczonymi w mchu. Oczywiście narusza to dwie główne zasady udanego wzrostu. Wokół korzeni nie ma przepływu powietrza, a korzenie nigdy nie mają szansy na całkowite wyschnięcie. Tak więc roślina nie może oddychać, a gnicie korzeni jest nieuniknione. 

Korzenie storczyków są stworzone do bardzo szybkiego wchłaniania wody i oddychania. Nie pobierają składników odżywczych z gleby.​​

Jak przesadzać storczyki?

Pierwszym krokiem w przypadku każdej orchidei kupionej w sklepie jest cieszenie się kwitnieniem, zatem nie próbuj przesadzać kwitnącej rośliny. Przesadzanie storczyków podczas kwitnienia jest kategorycznie zabronione.

Po zakończeniu kwitnienia odetnij martwy kwiatostan i przesadź roślinę. Storczyki należy posadzić w specjalistycznych doniczkach do storczyków i dodać mieszankę, przeznaczoną do roślin orchidei. Doniczki do storczyków mają szerokie szczeliny odpływowe, dzięki czemu woda dosłownie przepływa przez doniczkę. Są łatwo dostępne, dostaniesz je w każdej kwiaciarni. Mieszanka doniczkowa do storczyków składa się zwykle z kilku gruboziarnistych składników, w tym kory sosnowej, węgla drzewnego, a nawet styropianu.

Aby przesadzić storczyki, wykonaj następujące kroki:

1. Usuń roślinę z doniczki - Wyjmij roślinę z plastikowej doniczki i ostrożnie usuń jak najwięcej mchu. Zdrowe korzenie powinny być białe i jędrne, z małym zielonym punktem wzrostu.

Przesadzanie storyczków

2. Przytnij niezdrowe korzenie - Odetnij pomarszczone, zgniłe lub poczerniałe korzenie.

3. Włóż roślinę do nowej doniczki - Umieść roślinę w doniczce i wypełnij ją mieszanką doniczkową. Roślina powinna być mocno posadowiona, ale nie będzie całkowicie umocniona. W końcu nowe korzenie wyrosną z mieszanki doniczkowej i przyczepią się do samej doniczki, sprawiając, że w ten sposób roślina będzie ugruntowana.

Storczyk w nowej doniczce

4. Znajdź odpowiednie miejsce dla rośliny - Po przesadzeniu znajdź dobre miejsce. Okno wychodzące na wschód z kilkoma godzinami łagodnego porannego słońca jest idealne. Aby zapewnić niezbędną wilgotność i zebrać spływającą wodę, umieść roślinę w szerokiej, głębokiej tacy i napełnij tacę żwirem.

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja storczyków w pomieszczeniach

Dbanie o storczyka jest dość proste. W miesiącach letnich podlewaj roślinę obficie co tydzień. Niech woda porządnie zmoczy korzenie. Wskazane jest, aby umieścić roślinę w zlewie kuchennym i mocno ją zmoczyć. Nie martw się, nie zabijesz orchidei, jeśli później pozwolisz jej dobrze wyschnąć.

W okresie wegetacji karm ją co tydzień słabym roztworem nawozu proszkowego lub płynnego.

Zimą utrzymuj roślinę w cieple i ograniczaj podlewanie. Wystarczy, że podlejesz ją raz w miesiącu. Co jakiś czas spryskaj storczyka, aby upewnić się, że pozostaje nawilżony. W tym czasie nie należy go nawozić.

Jeśli widzisz niepokojące oznaki, takie jak żółknące czy pomarszczone liście lub brak kwitnienia, to przenieś roślinę w inne miejsce. Gdy orchidea poczuje się dobrze w nowym miejscu, to efektem będzie regularne wypuszczanie nowych korzeni, liści lub pędów, co spowoduje, że każdego roku nagradzać Cię będzie pięknym kwitnieniem.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Bartosz Głowacki

Kocham storczyki i wiele przesadzałem. Potwierdzam rady z artykułu są prawidłowe.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Storczyk może długo żyć w doniczce, kwitnąc przez wiele sezonów, jednak trzeba pamiętać, że co kilka lat należy go przesadzać. Podłoże do uprawy z czasem ulega rozkładowi i nie zadba prawidłowo o roślinę ani nie dostarczy jej potrzebnych składników odżywczych. Zdarza się, że storczyk może wyrosnąć ze swojej doniczki, co powoduje, że doniczka nie będzie optymalnym naczyniem dla rośliny. Bez problemu możesz uzyskać specjalne doniczki do orchidei, które mają dodatkowe otwory drenażowe.Dowiedz się, jak dbać o roślinę orchidei oraz kiedy i jak ją przesadzać, aby Twoja orchidea była szczęśliwa i zdrowa?Jak hodować storczyki zapewniając im odpowiednie warunki?Rośliny te rozwijają się w silnym świetle, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym późnego popołudnia (chociaż dendrobium może wytrzymać więcej słońca). Potrzebują również wysokiej wilgotności i przepływu powietrza wokół...