Typy i klasyfikacja olejów hydraulicznych

Data dodania:
Ocena
0.00

Na skuteczne działanie rozmaitych maszyn przemysłowych i układów hydraulicznych w znaczącym stopniu wpływa stosowanie odpowiedniego oleju. Dobór odpowiedniego specyfiku zazwyczaj nie jest łatwy. Pewną pomocą w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej mogą jednak okazać się popularne klasyfikacje smarów hydraulicznych. Poznaj więcej informacji na ich temat.

Najważniejsze informacje o olejach hydraulicznych

Mianem olejów hydraulicznych zazwyczaj określa się preparaty wykorzystywane powszechnie w silnikach hydrostatycznych. Często można się z nimi spotkać także w przypadku układów hamulcowych, przekładni hydrokinetycznych oraz struktur tłumiących. Produkty oferowane przez takie podmioty jak firma Proauto ze Szczecina sprzedająca smary mają postać czerwonego lub żółtego płynu. Do najważniejszych zadań każdego omawianego specyfiku zalicza się aktywny udział w przekształcaniu energii przepływu cieczy w energię mechaniczną. Jako nieściśliwe medium oleje hydrauliczne bez trudu poddają się sprężeniu do ogromnego ciśnienia. W efekcie przyczyniają się do zmniejszenia poziomu wyeksploatowania metalowych elementów napędu. Oleje hydrauliczne różnią się między sobą wieloma parametrami. Do najważniejszych zalicza się lepkość kinematyczną, temperaturę płynięcia i zapłonu oraz odporność na utlenianie.

Rodzaje olejów hydraulicznych

Istnieje wiele klasyfikacji olejów hydraulicznych. Najpopularniejsze z nich służą do określenia poziomu lepkości danego preparatu oraz zawartości różnych dodatków. Zgodnie z typologią ISO/DIS 6743 wyodrębnia się oleje:

  • HH – rafinowane specyfiki mineralne bez dodatków uszlachetniających;
  • HR – rafinowane produkty z modyfikatorami lepkości;
  • HL – rafinowane wyroby z inhibitorami utleniania i korozji;
  • HM – specyfiki z dodatkami przeciwzatarciowymi i przeciwzużyciowymi;
  • HV – olej zawierający takie same dodatki jak HM, doskonale przystosowany do pracy w trudnych warunkach;
  • HLPD – olej z detergentami zapobiegającymi degeneracji płynu;
  • HG – olej ze wzmocnionymi właściwościami smarnymi.

Oleje hydrauliczne kupione w Koszalinie lub innym mieście można też podzielić według klasy DIN 51 524. Według tej typologii wyróżnia się oleje HL, HLP, HVLP oraz HLPD. Te ostatnie wykazują zdolność do rozpuszczania obcych ciał znajdujących się w płynie.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Rodzaje wózków widłowych
Data dodania:
Na skuteczne działanie rozmaitych maszyn przemysłowych i układów hydraulicznych w znaczącym stopniu wpływa stosowanie odpowiedniego oleju. Dobór odpowiedniego specyfiku zazwyczaj nie jest łatwy. Pewną pomocą w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej mogą jednak okazać się popularne klasyfikacje smarów hydraulicznych. Poznaj więcej informacji na ich temat.Najważniejsze informacje o olejach hydraulicznychMianem olejów hydraulicznych zazwyczaj określa się preparaty wykorzystywane powszechnie w silnikach hydrostatycznych. Często można się z nimi spotkać także w przypadku układów hamulcowych, przekładni hydrokinetycznych oraz struktur tłumiących. Produkty oferowane przez takie podmioty jak firma Proauto ze Szczecina sprzedająca smary mają postać czerwonego lub żółtego płynu. Do najważniejszych zadań każdego omawianego specyfiku zalicza się aktywny udział w przekształcaniu energii przepływu cieczy w energię mechaniczną. Jako nieściśliwe medium o...