Wózek widłowy - jak zrobić uprawnienia?

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

Jesteś osobą pracującą w magazynie albo w branży produkcyjnej i chciałbyś poprawić swoją pozycję zawodową? Przeczytaj uważnie nasz artykuł dotyczący zdobycia uprawnień na wózki widłowe. Naprawdę warto! W związku z rozwojem branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka), zawód operatora wózka widłowego ma przed sobą przyszłość nie tylko w Polsce, ale i w krajach UE.

Dlaczego warto zdobyć takie uprawnienia?

Przede wszystkim podniesiesz swoje umiejętności, które mogą pomóc poszukać ci lepszej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co znaczy, że możesz cieszyć się wydanym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków i standardu życia.

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Uprawnieniami na wózki widłowe może pochwalić się jedynie osoba, która odbyła kurs i zdała specjalny egzamin państwowy. Zarówno kurs, jak i test składa się z praktyki i teorii. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, jak urządzenie jest zbudowane, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

     Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Mieć skończone 18 lat.
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu.
  • Pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym.

Kategorie uprawnień wózków widłowych

Mamy 3 rodzaje uprawnień, jakie określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
  • IIWJO  jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Ile trzeba wydać, aby zrobić uprawnienia?

Jeżeli interesuje cię zdobycie takich uprawnień, to musisz przygotować się na koszty, które zależą od tego, czy przechodziłeś wcześniejszy kurs, lub masz już doświadczenie w obsłudze tego urządzenia.

Chcąc zdobyć takie uprawnienia, szykujmy się na wydatek rzędu od 500 do 1000 zł. Cena zależy od kategorii, którą chcemy posiadać. Próbujmy zdobyć dofinansowanie części kosztu za kurs, od np. swojego pracodawcy. A jeżeli już pracujemy na wózkach widłowych i mamy doświadczenie, to wystarczy tylko podejść do egzaminu i uzyskać zaświadczenie.

W tym przypadku zapłacimy:

  • Opłata egzaminacyjna  212,34 zł  (w 2022 r.).
  • Badania psychotechniczne  ok.150 zł.
  • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok.120 zł.    

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, poniesiony wydatek na pewno zwiększy twoje możliwości na rynku pracy i polepszy sytuację zarobkową.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Rodzaje szkoleń BHP
Data dodania:
Co obejmuje wstępne szkolenie BHP?
Data dodania:
Jesteś osobą pracującą w magazynie albo w branży produkcyjnej i chciałbyś poprawić swoją pozycję zawodową? Przeczytaj uważnie nasz artykuł dotyczący zdobycia uprawnień na wózki widłowe. Naprawdę warto! W związku z rozwojem branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka), zawód operatora wózka widłowego ma przed sobą przyszłość nie tylko w Polsce, ale i w krajach UE.Dlaczego warto zdobyć takie uprawnienia?Przede wszystkim podniesiesz swoje umiejętności, które mogą pomóc poszukać ci lepszej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co znaczy, że możesz cieszyć się wydanym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków i standar...