Wykorzystanie produktów korundowych w obróbce drewna i metalu

Data dodania:
Ocena
0.00

Korund to pospolity minerał pozyskiwany ze skał magmowych, metamorficznych oraz okruchowych. Jako tlenek glinu o dużej twardości używany jest do produkcji ziaren ściernych stosowanych w obróbce różnorodnych materiałów. Ziarna korundowe charakteryzują się krystaliczną i nieregularną budową. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się wykorzystaniu produktów korundowych w obróbce drewna i metalu. Zapraszamy do lektury.

Korund – jeden z najpopularniejszych materiałów ściernych

Korund to twardy minerał z grupy tlenków glinu. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się jednym z najpopularniejszych materiałów ściernych i polerskich na świecie. Swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim wysokiej twardości (9 na 10 w skali Mohsa), która pozwala na skuteczne i precyzyjne szlifowanie zarówno drewna, jak i metalu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifu – Pferd-VSM: W produkcji materiałów ściernych korund występuje jako drobne ziarna o różnej granulacji. Ich wybór zależy od rodzaju obrabianego materiału oraz tego, jaką powierzchnię chcemy uzyskać. W przypadku drewna zazwyczaj stosuje się ziarna o granulacji 40-320, natomiast metalu – 60-600.

Zastosowanie produktów z ziarnem korundowym

Materiały ścierne z ziarnem korundowym charakteryzują się bardzo dużą twardością i ciągliwością. Dzięki temu znajdują wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poniżej przedstawiamy kilka typów produktów, które wykorzystują korund jako główny składnik.

  • Papier ścierny – jeden z najbardziej znanych produktów z korundem. Służy do ręcznego szlifowania drewna i metalu. W zależności od grubości ziaren papier ścierny może być stosowany do wygładzania powierzchni, usuwania farby czy też przygotowania przedmiotu do lakierowania.
  • Tarcze szlifierskie – narzędzia przeznaczone do montażu na maszynach, takich jak szlifierki kątowe oraz stacjonarne. Tarcze z ziarnem korundowym wykorzystuje się m.in. do szlifowania blach stalowych, usuwania rdzy czy obróbki profili aluminiowych. Niektóre z nich stosowane są także w procesie cięcia stali.
  • Szczotki ścierne – narzędzia wykorzystywane do usuwania korozji, powłok lakierniczych i starej farby, a także wygładzania, matowania i czyszczenia przedmiotów z drewna oraz metalu.
Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Korund to pospolity minerał pozyskiwany ze skał magmowych, metamorficznych oraz okruchowych. Jako tlenek glinu o dużej twardości używany jest do produkcji ziaren ściernych stosowanych w obróbce różnorodnych materiałów. Ziarna korundowe charakteryzują się krystaliczną i nieregularną budową. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się wykorzystaniu produktów korundowych w obróbce drewna i metalu. Zapraszamy do lektury.Korund – jeden z najpopularniejszych materiałów ściernychKorund to twardy minerał z grupy tlenków glinu. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się jednym z najpopularniejszych materiałów ściernych i polerskich na świecie. Swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim wysokiej twardości (9 na 10 w skali Mohsa), która pozwala na skuteczne i precyzyjne szlifowanie zarówno drewna, jak i metalu.Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifu – Pferd-VSM: W produkcji ...