Wymiana dachu a dofinansowania

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy budynków wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych często zmagają się z problemem starzejących się i nieszczelnych dachów. Wymiana pokrycia dachowego to konieczność, która niejednokrotnie wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście w Polsce istnieje kilka możliwości uzyskania dofinansowania na tego typu remonty. W poniższym artykule przybliżymy najważniejsze informacje dotyczące pozyskiwania środków na wymianę dachu.

Program „Czyste Powietrze”

Jednym z najpopularniejszych programów dofinansowania remontów w Polsce jest program „Czyste Powietrze", którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie inwestycji proekologicznych. Choć priorytetem programu jest termomodernizacja budynków, to jednak można także uzyskać dofinansowanie na wymianę dachu, jeśli wiąże się ona z ociepleniem konstrukcji i zmniejszeniem emisji CO2.

Wsparcie finansowe w ramach termoizolacji dachu udzielane jest w formie dotacji lub preferencyjnych pożyczek. W przypadku dotacji, możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 40% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Warto podkreślić, że program „Czyste Powietrze” skierowany jest zarówno do osób fizycznych, jak i wspólnot mieszkaniowych.

Fundusze unijne – Regionalne Programy Operacyjne

Kolejnym źródłem dofinansowania na wymianę dachu mogą być fundusze unijne, udzielane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W zależności od województwa, w którym znajduje się budynek, możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie środków na prace remontowe związane z dachem. Dofinansowanie z tych programów może wynosić nawet do 85% kosztów kwalifikowanych.

Warto jednak pamiętać, że każde województwo ma swoje własne priorytety inwestycyjne i nie we wszystkich będzie można uzyskać wsparcie właśnie na potrzeby wymiany dachu.

Samorządowe programy dofinansowania

W niektórych przypadkach warto także sprawdzić możliwości uzyskania dofinansowania ze źródeł samorządowych. Niektóre gminy i powiaty oferują specjalne programy wsparcia dla mieszkańców, którzy planują remont dachu. Tego rodzaju dofinansowania udzielane są zazwyczaj w formie dotacji, a ich wysokość oraz warunki uzyskania zależą od konkretnej jednostki samorządowej. 

Podsumowując, warto szukać możliwości uzyskania wsparcia finansowego na wymianę dachu, gdyż może to znacznie obniżyć koszty oraz przyspieszyć realizację inwestycji. Kluczowe jest poznanie aktualnych programów dofinansowania oraz terminów składania wniosków, by móc w odpowiednim czasie ubiegać się o przyznanie środków na remont pokrycia dachowego. Jeśli zależy nam na wsparciu i atrakcyjnych ofertach, warto zapoznać się z usługami i pokryciami dachowymi firmy Dachlux.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Rodzaje napędów garażowych
Data dodania:
Właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy budynków wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych często zmagają się z problemem starzejących się i nieszczelnych dachów. Wymiana pokrycia dachowego to konieczność, która niejednokrotnie wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście w Polsce istnieje kilka możliwości uzyskania dofinansowania na tego typu remonty. W poniższym artykule przybliżymy najważniejsze informacje dotyczące pozyskiwania środków na wymianę dachu.Program „Czyste Powietrze”Jednym z najpopularniejszych programów dofinansowania remontów w Polsce jest program „Czyste Powietrze", którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie inwestycji proekologicznych. Choć priorytetem programu jest termomodernizacja budynków, to jednak można także uzyskać dofinansowanie na wymianę dachu, jeśli wiąże się ona z ociepleniem konstrukcji i zmniejszeniem emisji CO2.Wsparcie finansowe w ramach termoizolacji dachu udzi...