Zastosowanie nawilżaczy wysokociśnieniowych w przemyśle

Data dodania:
Ocena
0.00

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w środowisku przemysłowym jest zarówno wymogiem technologicznym, jak i obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów BHP. W tym artykule przybliżymy działanie i zalety nawilżaczy wysokociśnieniowych. Warto przeczytać i przy okazji dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie nawilżaczy wysokociśnieniowych w przemyśle.

Wilgotność powietrza w środowisku przemysłowym

Odpowiednia wilgotność powietrza ma zasadnicze znaczenie dla jakości procesów produkcyjnych i warunków pracy. Pomieszczenia o niskiej wilgotności sprzyjają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych, zakłócając działanie maszyn i urządzeń. Ponadto zbyt sucha atmosfera negatywnie wpływa na komfort pracowników, prowadząc do zwiększenia zmęczenia oraz obniżenia koncentracji.

Czym są nawilżacze wysokociśnieniowe powietrza?

Nawilżacze wysokociśnieniowe to systemy utrzymania właściwej wilgotności powietrza w zakładach przemysłowych. Składają się z zestawu filtrującego, który oczyszcza mechanicznie doprowadzoną wodę, pompy wysokociśnieniowej  oraz dysz zamontowanych w nawilżaczach. Praca nawilżaczy jest kontrolowana przez czujniki wilgotności i sterowniki, które automatycznie włączają lub wyłączają system w zależności od zadanych przez użytkownika parametrów. Ich dostawą zajmują się specjalistyczne firmy, choćby takie jak producent systemów nawilżania powietrza Synapo ze Szczecina, który oferuje nawilżacze liniowe, dwudyszowe, czterodyszowe i ośmiodyszowe.

Zastosowanie nawilżaczy wysokociśnieniowych

Nawilżacze wysokociśnieniowe można spotkać w różnych typach zakładów przemysłowych. W szczególności możemy spotkać je w:

  • zakładach przemysłu drzewnego,
  • magazynach,
  • halach przetwórstwa żywności,
  • mleczarniach,
  • zakładach produkujących tytoń,
  • drukarniach.

Jak działają nawilżacze wysokociśnieniowe i jakie mają zalety?

Nawilżacze wysokociśnieniowe tłoczą wodę pod wysokim ciśnieniem do dysz zamontowanych w nawilżaczach. Woda wydostaje się z dysz mgłowych w postaci aerozolu, co pozwala na szybkie i równomierne rozprzestrzenienie się wilgoci w powietrzu. Systemy te mają wiele zalet, takich jak utrzymanie stałej wilgotności powietrza, redukcja temperatury, zmniejszenie występowania ładunków elektrostatycznych i ograniczenie ilości pyłu w pomieszczeniach.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zalety elektronarzędzi marki Makita
Data dodania:
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w środowisku przemysłowym jest zarówno wymogiem technologicznym, jak i obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów BHP. W tym artykule przybliżymy działanie i zalety nawilżaczy wysokociśnieniowych. Warto przeczytać i przy okazji dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie nawilżaczy wysokociśnieniowych w przemyśle.Wilgotność powietrza w środowisku przemysłowymOdpowiednia wilgotność powietrza ma zasadnicze znaczenie dla jakości procesów produkcyjnych i warunków pracy. Pomieszczenia o niskiej wilgotności sprzyjają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych, zakłócając działanie maszyn i urządzeń. Ponadto zbyt sucha atmosfera negatywnie wpływa na komfort pracowników, prowadząc do zwiększenia zmęczenia oraz obniżenia koncentracji.Czym są nawilżacze wysokociśnieniowe powietrza?Nawilżacze wysokociśnieniowe to systemy utrzymania właściwej wilgotności powietrza w zakładach przemysłowych. Składaj...