Charakterystyka i zastosowanie śrub calowych

Data dodania:
Ocena
0.00

Śruba to element złączny, w przypadku którego zawsze występuje gwint. Z tego względu dzielą się one między innymi na śruby z gwintem metrycznym oraz śruby calowe. W tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na drugich z nich, omawiając ich charakterystykę, rodzaje i najpopularniejsze zastosowanie.

Czym są śruby calowe?

Mianem śrub calowych określa się tego typu elementy złączne, których średnica gwintu obliczana jest w jednostkach imperialnych, będących calami. Poza średnicą cali przy ich doborze niezwykle istotna jest także występująca w śrubie ilość zwojów przypadających na jeden cal gwintowania. Dlatego też śruby calowe dzielą się na kilka typów. 

Jakie są podstawowe typy śrub calowych?

Zgodnie z podziałem według amerykańskich norm, śruby calowe, dostępne między innymi w ofercie hurtowni elementów złącznych Metalex z Dąbrowy Górniczej dzielą się one na kilka typów pod względem liczby zwojów mieszczących się na obszarze jednego cala gwintowania. Najpopularniejsze z nich oznaczane są one natomiast za pomocą symboli:

  • UNC, czyli śruby calowe z gwintem zunifikowanym, zwykłym mającym zazwyczaj średnicę nie większą niż 4 cale, 
  • UNF, czyli śruby calowe z gwintem zunifikowanym drobnozwojnym, mającym najczęściej średnicę wynoszącą 1,5 cala, 
  • UNEF, czyli śruby calowe z gwintem zunifikowanym bardzo drobnozwojnym, mającym średnicę do 27/16 cala, 
  • UN, czyli śruby calowe z gwintem zunifikowanym o stałej podziałce oraz skoku uprzywilejowanym. 

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie śruby calowe? 

Śruby calowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach hydraulicznych i gazowniczych, gdzie powszechnie wykorzystywane są gwinty rurowe calowe oraz tak zwane gwinty Whitwortha. Dodatkowo znajdują one powszechne zastosowanie również w samochodach i motocyklach, zwłaszcza marki Harley Davidson, pochodzących z amerykańskiego rynku motoryzacyjnego. Wykorzystywane są także w różnorodnych maszynach, urządzeniach i narzędziach elektrycznych czy statywach fotograficznych. Do głównych cech śrub calowych zaliczyć można natomiast to, że w porównaniu do elementów złącznych metrycznych wyróżniają się one nieco mniejszą odpornością, jednak większą efektywnością wykonywanych połączeń śrubowych. Dzięki temu sprawdzają się one właśnie w wymienionych powyżej zastosowaniach.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zalety wykorzystania kół przekładni
Data dodania:
Śruba to element złączny, w przypadku którego zawsze występuje gwint. Z tego względu dzielą się one między innymi na śruby z gwintem metrycznym oraz śruby calowe. W tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na drugich z nich, omawiając ich charakterystykę, rodzaje i najpopularniejsze zastosowanie.Czym są śruby calowe?Mianem śrub calowych określa się tego typu elementy złączne, których średnica gwintu obliczana jest w jednostkach imperialnych, będących calami. Poza średnicą cali przy ich doborze niezwykle istotna jest także występująca w śrubie ilość zwojów przypadających na jeden cal gwintowania. Dlatego też śruby calowe dzielą się na kilka typów. Jakie są podstawowe typy śrub calowych?Zgodnie z podziałem według amerykańskich norm, śruby calowe, dostępne między innymi w ofercie hurtowni elementów złącznych Metalex z Dąbrowy Górniczej dzielą się one na kilka typów pod względem liczby zwojów mieszczących się na obszarze jedn...