Charakterystyka i zastosowanie obróbki erozyjnej CNC

Data dodania:
Ocena
0.00

Wśród różnorodnych metod obróbki metali z zastosowaniem nowoczesnych, wydajnych i automatycznych maszyn CNC wyróżnić można między innymi obróbkę erozyjną, na której skupiamy się w poniższym artykule. Dowiesz się więc z niego, na czym polega ta metoda obróbki materiałów, jakie są jej rodzaje oraz kiedy znajduje ona zastosowanie.

Na czym polega obróbka erozyjna materiałów i co ją charakteryzuje?

Obróbka erozyjna to jedna z głównych metod obróbki metali, która obecnie przeprowadzana jest najczęściej z zastosowaniem maszyn CNC. Polega ona na usunięciu określonych części materiału w postaci drobnych odprysków lub wykruszeń, za pomocą procesu erozji. Obróbka erozyjna wykonywana jest z zastosowaniem drążarek CNC, pił, a także szlifierek anodowo-mechanicznych i elektrokontaktowych. Metoda ta jest alternatywą dla obróbki skrawaniem w przypadku materiałów, w których z różnych względów nie może być ona zastosowana. 

Jakie są podstawowe rodzaje obróbki erozyjnej CNC?

Obróbka erozyjna CNC, którą w Zielonej Górze oferuje między innymi Polmet CNC dzieli się na kilka rodzajów pod względem sposobu jej przeprowadzania. Wyróżnić można wobec tego jej podział na:

  • obróbkę elektroerozyjną, opierającą się na wyładowaniach elektrycznych doprowadzających do erozji materiału, 
  • obróbkę strumieniowo-erozyjną, opierającą się na zastosowaniu wysokociśnieniowej strugi cieczy lub skoncentrowanych nośników energii, 
  • obróbkę termo elektrolityczną, stosowaną wyłącznie w przypadku materiałów, które przewodzą prąd, 
  • obróbkę elektrochemiczną, dzieląca się dodatkowo na metodę stykową i bezstykową, 
  • obróbkę ultradźwiękową, opierającą się na zastosowaniu ziaren ściernych zawieszonych w cieczy. 

W jakich przypadkach znajduje zastosowanie obróbka erozyjna CNC?

Obróbka erozyjna CNC znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku materiałów nieskrawalnych lub trudnoskrawalnych. Umożliwia uzyskanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów detali, takich jak gwinty w materiałach hartowanych czy węgliku. Jeśli chodzi natomiast o elementy wykonywane za pomocą tej metod obróbki wyróżnić wśród nich można między innymi: 

  • stemple, 
  • matryce, 
  • formy wtryskowe, 
  • pręty paliwowe stosowane w energetyce jądrowej, 
  • łopatki turbin oraz sprężarki stosowane w lotnictwie,
  • formy wtryskowe, 
  • formy odlewnicze.
Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Wśród różnorodnych metod obróbki metali z zastosowaniem nowoczesnych, wydajnych i automatycznych maszyn CNC wyróżnić można między innymi obróbkę erozyjną, na której skupiamy się w poniższym artykule. Dowiesz się więc z niego, na czym polega ta metoda obróbki materiałów, jakie są jej rodzaje oraz kiedy znajduje ona zastosowanie.Na czym polega obróbka erozyjna materiałów i co ją charakteryzuje?Obróbka erozyjna to jedna z głównych metod obróbki metali, która obecnie przeprowadzana jest najczęściej z zastosowaniem maszyn CNC. Polega ona na usunięciu określonych części materiału w postaci drobnych odprysków lub wykruszeń, za pomocą procesu erozji. Obróbka erozyjna wykonywana jest z zastosowaniem drążarek CNC, pił, a także szlifierek anodowo-mechanicznych i elektrokontaktowych. Metoda ta jest alternatywą dla obróbki skrawaniem w przypadku materiałów, w których z różnych względów nie może być ona zastosowana. Jakie są podstawowe rodza...