Jak często należy przeprowadzać szkolenie BHP pracowników?

Data dodania:
Kategoria: Praca
Ocena
0.00

Bezpieczeństwo i higiena pracy to kluczowe aspekty w każdej firmie, niezależnie od branży czy wielkości przedsiębiorstwa. Wprowadzenie odpowiednich standardów oraz regularne szkolenia z zakresu BHP pozwalają na efektywne unikanie sytuacji zagrożenia i minimalizowanie ryzyka wypadków. O tym jak często należy przeprowadzać szkolenia BHP, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Jaki jest cel przeprowadzania szkoleń BHP?

Szkolenia BHP, które dzielą się na wstępne oraz okresowe, mają na celu przekazanie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem i higieną wykonywanych czynności. Dotyczy to zarówno prawidłowego przygotowania stanowiska pracy, jak i używania odpowiednich środków ochrony osobistej. W trakcie szkoleń BHP omawiane są różne sytuacje, aby pracownicy wiedzieli, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak reagować w przypadku zagrożenia. Należy pamiętać, że wszyscy pracownicy oraz pracodawcy muszą regularnie przechodzić tego rodzaju szkolenia.

Kiedy należy przeprowadzić wstępne szkolenie BHP pracowników?

Przed dopuszczeniem do pracy każdego nowego pracownika, pracodawca ma obowiązek zorganizować dla niego wstępne szkolenie BHP. Szkolenie to składa się z dwóch części - instruktażu ogólnego, który pozwala na zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP oraz instruktażu stanowiskowego, mającego na celu zapoznanie pracownika z jego obowiązkami i zagrożeniami związanymi z danym stanowiskiem pracy. W przypadku pracy na różnych stanowiskach pracownik musi odbyć instruktaże stanowiskowe dla każdego z nich.

Jak często przeprowadzać okresowe szkolenia BHP pracowników?

Pracodawca ma obowiązek kierowania swoich pracowników na okresowe szkolenia BHP, których przeprowadzaniem w Krakowie zajmuję się firma szkoleniowa BHP-Proper. Częstotliwość tych szkoleń jest różna w zależności od zajmowanego stanowiska. Pierwsze okresowe szkolenie BHP powinno być przeprowadzone po odpowiednim czasie od ostatniego szkolenia. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych będzie to 6 lat, z kolei dla osób inżynieryjno–technicznych oraz na stanowiskach kierowniczych – 5 lat. W przypadku pracowników na stanowiskach robotniczych okresowe szkolenia BHP powinny być przeprowadzane co 3 lata. Natomiast dla tych, którzy wykonują prace szczególnie niebezpieczne, takie jak prace wewnątrz urządzeń technicznych, szkolenia okresowe powinny odbywać się co roku.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zasady BHP podczas spawania
Data dodania:
Bezpieczeństwo i higiena pracy to kluczowe aspekty w każdej firmie, niezależnie od branży czy wielkości przedsiębiorstwa. Wprowadzenie odpowiednich standardów oraz regularne szkolenia z zakresu BHP pozwalają na efektywne unikanie sytuacji zagrożenia i minimalizowanie ryzyka wypadków. O tym jak często należy przeprowadzać szkolenia BHP, dowiesz się natomiast z tego artykułu.Jaki jest cel przeprowadzania szkoleń BHP?Szkolenia BHP, które dzielą się na wstępne oraz okresowe, mają na celu przekazanie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem i higieną wykonywanych czynności. Dotyczy to zarówno prawidłowego przygotowania stanowiska pracy, jak i używania odpowiednich środków ochrony osobistej. W trakcie szkoleń BHP omawiane są różne sytuacje, aby pracownicy wiedzieli, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak reagować w przypadku zagrożenia. Należy pamiętać, że wszyscy pracownicy oraz pracodawcy muszą regularnie przechodzić tego rodzaju szkoleni...