Jak wygląda proces budowy maszyn przemysłowych?

Data dodania:
Ocena
0.00

Maszyny przemysłowe pełnią kluczową funkcję w wielu sektorach przemysłu, a wraz z postępem technologicznym ich rola staje się coraz istotniejsza. Zastanawiasz się, jak wygląda proces ich produkcji? Jakie etapy muszą zostać ukończone, aby ostatecznie otrzymać działającą maszynę? Przybliżamy ten temat w poniższym artykule – sprawdź, na czym polega proces budowy maszyn dla przemysłu.

Projektowanie maszyn dla przemysłu

Proces budowy maszyn rozpoczyna się od opracowania projektu. W pierwszej kolejności inżynier pracujący na stanowisku konstruktora maszyn tworzy szkic koncepcyjny. Rysuje na nim ogólną koncepcję działania poszczególnych mechanizmów maszyny. Następnie szkic jest zatwierdzany z klientem. Ważne jest, aby jak najwcześniej zaangażować klienta w proces budowania maszyny, aby mógł na bieżąco zgłaszać swoje pomysły i uwagi. Takie działanie pozwoli na uniknięcie wielu poprawek na późniejszych etapach projektu np. w projekcie 3D lub podczas uruchamiania maszyny. Po zatwierdzeniu szkicu koncepcyjnego konstruktor przystępuje do projektowania maszyny w środowisku 3D, w oprogramowaniu CAD.

W zależności od potrzeb klienta inżynierowie przygotowują projekt całkowicie nowej maszyny lub modyfikacje już istniejącego modelu. Na tym etapie pracownicy muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wymagania klienta, specyfika procesów produkcyjnych, normy bezpieczeństwa, czas cyklu itp. Wszystko to ma ogromne znaczenie, aby udało się zaprojektować jak najlepiej działającą maszynę. Dobrą praktyką jest, aby projekt 3D maszyny zatwierdzić z klientem przed rozpoczęciem produkcji. Po zatwierdzeniu projektu 3D przez klienta konstruktor maszyn przygotowuje dokumentację techniczną: rysunki 2D, listę części handlowych, a następnie importuje do programu ERP listę wszystkich części, które należy wyprodukować lub zakupić.

Po zatwierdzeniu projektu 3D przez klienta rozpoczyna swoją pracę inżynier elektryk, który projektuje układ sterowania maszyną. Zwykle projektuje on layout głównej szafy sterującej oraz panel operatora, za pomocą którego jest sterowana maszyna. Następnie inżynier elektryk generuję listę elementów układu sterowania, po czym importuje ją do oprogramowania ERP.

Wytwarzanie podzespołów

Po zatwierdzeniu projektu produkcja rusza pełną parą. Pracownik firmy PRO-ASSEM, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, tłumaczy:

Jej pierwszym etapem jest przygotowanie poszczególnych podzespołów, które później zostaną złożone w całość. Są one produkowane w fabrykach i zakładach produkcyjnych, specjalizujących się w konkretnych technologiach oraz procesach produkcyjnych.

Na przykład jedna fabryka może produkować przekładnie, a inna – serwonapędy lub sterowniki PLC. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszystkie części są przygotowane z najwyższą precyzją.

Większość niestandardowych elementów maszyn wykonuje się w PRO-ASSEM na własnych maszynach do obróbki skrawaniem. Firma jest wyposażona we frezarki CNC 3-osiowe oraz 5-osiowe, a także tokarkę CNC z napędzanymi narzędziami. Poza tym ma maszyny konwencjonalne: frezarkę, tokarkę i szlifierkę. Tak rozbudowany park maszynowy umożliwia dużą elastyczność w produkcji oraz znacznie przyspiesza proces uruchamiania maszyn.

Montaż maszyn przemysłowych

Kiedy wszystkie podzespoły są gotowe, przychodzi czas na ich montaż. Na tym etapie podzespoły zostają połączone zgodnie z projektem i funkcjonalnością maszyny produkcyjnej. Montaż odbywa się w specjalnych halach produkcyjnych, gdzie praca jest zorganizowana tak, aby każdy z pracowników miał dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów.

Testowanie maszyn

Gdy montaż zostanie ukończony, należy przetestować produkt. Maszyna jest poddawana szeregowi testów, aby sprawdzić jej funkcjonalność, wydajność oraz bezpieczeństwo. Testy są przeprowadzane w warunkach zbliżonych do tych, w których urządzenie będzie później wykorzystywane.

Na tym etapie kluczowym jest przeprowadzenie produkcji próbnej z przedstawicielami klienta oraz przeprowadzenie wstępnego odbioru maszyny. Produkcja powinna być najlepiej kilkugodzinna i należy wyprodukować co najmniej kilkaset sztuk wyrobu gotowego. Obecność klienta podczas tej produkcji testowej jest bardzo ważna, ponieważ może on zauważyć błędy w konstrukcji maszyny lub zaproponować usprawnienia w pracy maszyny. Wykonywanie poprawek w maszynie na tym etapie jest znacznie tańsze niż wykonywanie ich, kiedy maszyna zostanie wywieziona do klienta.

Dostawa i instalacja

Po przejściu testów i zatwierdzenia przez klienta odbioru wstępnego maszyna jest gotowa do dostawy i instalacji. Zazwyczaj producent lub dystrybutor zajmuje się jej transportem oraz instalacją we właściwym miejscu. Po instalacji maszyny technicy utrzymania ruchu klienta podłączają maszynę do mediów: prądu i sprężonego powietrza. Często producent oferuje również szkolenia dla personelu, który będzie obsługiwał urządzenie. Razem z maszyną zwykle dostarczana jest dokumentacja techniczna wraz z instrukcjami obsługi oraz listami części zamiennych i tych, które się szybko zużywają. Dokumentacja ta ułatwia klientowi obsługę oraz utrzymanie ciągłości produkcji na maszynie.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Maszyny przemysłowe pełnią kluczową funkcję w wielu sektorach przemysłu, a wraz z postępem technologicznym ich rola staje się coraz istotniejsza. Zastanawiasz się, jak wygląda proces ich produkcji? Jakie etapy muszą zostać ukończone, aby ostatecznie otrzymać działającą maszynę? Przybliżamy ten temat w poniższym artykule – sprawdź, na czym polega proces budowy maszyn dla przemysłu.Projektowanie maszyn dla przemysłuProces budowy maszyn rozpoczyna się od opracowania projektu. W pierwszej kolejności inżynier pracujący na stanowisku konstruktora maszyn tworzy szkic koncepcyjny. Rysuje na nim ogólną koncepcję działania poszczególnych mechanizmów maszyny. Następnie szkic jest zatwierdzany z klientem. Ważne jest, aby jak najwcześniej zaangażować klienta w proces budowania maszyny, aby mógł na bieżąco zgłaszać swoje pomysły i uwagi. Takie działanie pozwoli na uniknięcie wielu poprawek na późniejszych etapach projektu np. w projekcie 3D lub podc...