Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do ginekologa?

Data dodania:
Ocena
0.00

Pierwsza wizyta u ginekologa to niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka. To także istotny początek drogi dziewczynki do samodzielnego dbania o zdrowie. Jak przygotować się na taką wizytę? O co należy zadbać? Jak rozmawiać z dzieckiem o badaniach ginekologicznych? To bardzo ważne zadania i wyzwania, stojące przed rodzicem.

Jak przygotować dziecko na wizytę u ginekologa?

Badanie ginekologiczne to bardzo intymna procedura medyczna, która u młodych dziewczynek może wywołać uczucie wstydu. Każda osoba małoletnia, zanim uda się na wizytę u ginekologa, powinna zostać odpowiednio przygotowana przez rodzica. Wystarczy szczera i otwarta rozmowa, by dziecko nabrało pewności siebie i poprawiło swoje samopoczucie.

Warto przełamać zakłopotanie – pierwsza wizyta u ginekologa to przede wszystkim poznanie nowego lekarza i porozmawianie o profilaktyce zdrowotnej. Taka konsultacja zazwyczaj ma charakter edukacyjny. Specjalista rozmawia z dzieckiem o miesiączkowaniu i zasadach higieny. Wyjaśni, co jest normą, a co powinno budzić niepokój i być sygnałem do udania się na badanie.

Kiedy udać się do ginekologa po raz pierwszy?

Jak tłumaczy lekarz ginekolog dr n. med. Anna Kluz-Kowal, pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym odbywa się zazwyczaj między 12 a 15 rokiem życia, najczęściej po pierwszej miesiączce, w celu oceny prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego i wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Rutynowa wizyta u specjalisty to także świetna okazja na edukację – małoletnia pacjentka może zgłębić temat fizjologii żeńskiego układu rozrodczego, stosowania różnych metod antykoncepcji oraz seksualności. Wszystkie informacje są dopasowywane do wieku dziewczynki.

Możemy mówić również o innych wskazaniach do wizyty u lekarza ginekologa. Badanie ginekologiczne może okazać się konieczne, jeśli u dziecka pojawia się nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, występuje ból brzucha i podbrzusza, podejrzewa się wadę rozwojową narządów płciowych i zaburzenia pokwitania.

Kto wykonuje badanie ginekologiczne dziecka?

Przyjęło się, że badanie ginekologiczne małoletniej dziewczynki przeprowadza najczęściej kobieta-ginekolog dziecięcy bądź mężczyzna-ginekolog w asyście położnej. Warto pamiętać, że obowiązkiem rodzica, jak również lekarza, jest poinformowanie młodej pacjentki o wynikach badania, należy także w sposób zrozumiały i komunikatywny poinformować o wszelkich rezultatach badania prawidłowości budowy narządów płciowych.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co wpływa na jakość wzroku?
Data dodania:
Pierwsza wizyta u ginekologa to niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka. To także istotny początek drogi dziewczynki do samodzielnego dbania o zdrowie. Jak przygotować się na taką wizytę? O co należy zadbać? Jak rozmawiać z dzieckiem o badaniach ginekologicznych? To bardzo ważne zadania i wyzwania, stojące przed rodzicem.Jak przygotować dziecko na wizytę u ginekologa?Badanie ginekologiczne to bardzo intymna procedura medyczna, która u młodych dziewczynek może wywołać uczucie wstydu. Każda osoba małoletnia, zanim uda się na wizytę u ginekologa, powinna zostać odpowiednio przygotowana przez rodzica. Wystarczy szczera i otwarta rozmowa, by dziecko nabrało pewności siebie i poprawiło swoje samopoczucie.Warto przełamać zakłopotanie – pierwsza wizyta u ginekologa to przede wszystkim poznanie nowego lekarza i porozmawianie o profilaktyce zdrowotnej. Taka konsultacja zazwyczaj ma charakter edukacyjny. Specjalista rozmawia z dzieckiem o miesiączkowaniu i zasadach...