Czy kierowcy muszą przechodzić badania psychologiczne?

Data dodania:
Ocena
0.00

Do uzyskania prawa jazdy w Polsce, konieczne jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jednak, czy to wystarcza, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo na drogach? Czy kierowcy przed wydaniem im prawa jazdy powinni również przechodzić badania psychologiczne? Oto pytania, które coraz częściej pojawiają się w debatach na temat bezpieczeństwa na drogach.

Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach jest jednym z najważniejszych aspektów życia w społeczeństwie. W Polsce niestety liczba wypadków drogowych jest wciąż bardzo wysoka. Każdego roku dochodzi do wielu tragedii, w których giną dziesiątki osób. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn tych wypadków są błędy popełniane przez kierowców, którzy nie dostosowują się do przepisów, jeżdżą z nadmierną prędkością lub prowadzą pojazd po spożyciu alkoholu. Sprawia to, że wiele osób uważa, że osoby ubiegające się o prawo jazdy, przed uzyskaniem uprawnienia do prowadzenia pojazdu, powinny wraz z badaniami wstępnymi przechodzić badania psychologiczne.

Jaki byłby cel badań psychologicznych dla kierowców?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Przychodni Medycznej MEDAN w Jarocinie:

Badania psychologiczne dla kandydatów na kierowców miałyby na celu ocenę ich stanu psychicznego i ocenę ich zdolności do prowadzenia pojazdu w sytuacjach stresowych. W ten sposób można by uniknąć sytuacji, w których osoby, które nie powinny prowadzić samochodu z powodu zaburzeń psychicznych, uzyskują prawo jazdy i stają się zagrożeniem na drodze.

Zgodnie z obowiązującym prawem regularne wykonywanie psychotestów jest obowiązkowe jedynie przez kierowców zawodowych, instruktorów nauki jazdy  i egzaminatorów, kierowców pojazdów służbowych kategorii B oraz przez osoby, które przekroczyły liczbę 24 punktów karnych lub prowadziły auto po spożyciu alkoholu.

Kontrowersje dotyczące badań psychologicznych dla kierowców

⁣, Pomimo iż pomysł rozszerzenia etapu ubiegania się o prawo jazdy i standardowych badań dla kierowców o wprowadzenie też obowiązkowych badań psychologicznych wydaje się być sensowny, nie wszyscy są zgodni co do jego skuteczności.

Często podkreśla się, że dobra znajomość przepisów oraz umiejętność prowadzenia pojazdu są wystarczające do otrzymania prawa jazdy. Ponadto przeciwnicy badań psychologicznych dla kierowców podkreślają, że mogą być one za bardzo kosztowne i będą wymagały od przyszłych kierowców dodatkowego nakładu czasu i wysiłku.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Do uzyskania prawa jazdy w Polsce, konieczne jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jednak, czy to wystarcza, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo na drogach? Czy kierowcy przed wydaniem im prawa jazdy powinni również przechodzić badania psychologiczne? Oto pytania, które coraz częściej pojawiają się w debatach na temat bezpieczeństwa na drogach.Bezpieczeństwo na drogachBezpieczeństwo na drogach jest jednym z najważniejszych aspektów życia w społeczeństwie. W Polsce niestety liczba wypadków drogowych jest wciąż bardzo wysoka. Każdego roku dochodzi do wielu tragedii, w których giną dziesiątki osób. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn tych wypadków są błędy popełniane przez kierowców, którzy nie dostosowują się do przepisów, jeżdżą z nadmierną prędkością lub prowadzą pojazd po spożyciu alkoholu. Sprawia to, że wiele osób uważa, że osoby ubiegające się o prawo jazdy, przed uzyskaniem uprawnienia do prowadzenia pojazdu, ...