Kto zużywa najwięcej węgla i jest niechlubnym liderem emisji CO2?

Data dodania:
Ocena
0.00

Węgiel jest paliwem kopalnym powstałym ze szczątków martwych roślin i drzew, które żyły miliony lat temu. Gdy te rośliny i drzewa obumarły, zostały zasypane osadami i skałami. Z biegiem czasu ciepło i ciśnienie ciężaru leżącej nad nim skały spowodowały, że materiał roślinny przekształcił się w węgiel.

Złoża węgla znajdują się na całym świecie, ale rzecz jasna nie są równomiernie rozłożone. Niektóre z największych rezerw znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Australii.  Węgiel może być wydobywany z kopalń podziemnych lub odkrywkowych, w zależności od lokalizacji i głębokości pokładu węgla.  Po wydobyciu węgiel jest przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń i przygotowywany do wykorzystania jako źródło paliwa w elektrowniach i innych zastosowaniach przemysłowych.

Chiny są obecnie największym konsumentem węgla na świecie.  Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2020 roku Chiny zużyły ponad połowę światowego węgla, odpowiadając za 58% światowego zużycia węgla. Wynika to z faktu, że Chiny, których cechą jest duża populacja i gospodarka, a węgiel był historycznie wykorzystywany jako tanie źródło energii do wytwarzania energii dla produkcji przemysłowej.

Indie są drugim co do wielkości konsumentem węgla, odpowiadając za 11% światowego zużycia węgla w 2020 r., następnie Stany Zjednoczone z 8%, Japonia z 3% i Korea Południowa z 3%.  Jednak wiele krajów stopniowo zmniejsza swoją zależność od węgla jako źródła energii ze względu na obawy dotyczące jego wpływu na środowisko i wysiłki zmierzające do przejścia na czystsze źródła energii.

Azja emituje znacznie więcej CO2 niż Europa.  Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2020 roku Azja (wraz z Chinami, Indiami i innymi krajami regionu) odpowiadała za około 52% światowej emisji CO2 związanej z energią, podczas gdy Europa odpowiadała za około 10% globalnych emisji.

Chiny, które są największym emitentem CO2 na świecie, odpowiadały za 28% globalnej emisji CO2 związanej z energią w 2022 r. Indie odpowiadały za 7% światowych emisji, podczas gdy inne kraje azjatyckie, w tym Japonia i Korea Południowa, odpowiadały za  kolejne 9%.

Z kolei Europa (łącznie z Unią Europejską i innymi krajami regionu) odpowiadała za około 10% światowych emisji CO2 związanych z energią w 2022r. Należy jednak zauważyć, że wiele krajów europejskich poczyniło znaczne postępy w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych  emisji gazów w ostatnich latach poprzez przyjęcie odnawialnych źródeł energii i wdrożenie polityk promujących efektywność energetyczną. W Chinach nie zwraca się aż takiej uwagi na ograniczenie emisji CO2, co może być frustrujące dla każdego, kto czuje się "przymuszony" do ograniczenia swoich emisji, podczas gdy inni emitują w najlepsze. Pamiętajmy jednak, że Europa jako jeden z technologicznych liderów, dążąc do nowych rozwiązań i wdrażając nowe technologie, może w końcu uczynić odnawialną energię tak opłacalną, że nawet Azja zacznie ich używać.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Na czym polega malowanie proszkowe?
Data dodania:
Węgiel jest paliwem kopalnym powstałym ze szczątków martwych roślin i drzew, które żyły miliony lat temu. Gdy te rośliny i drzewa obumarły, zostały zasypane osadami i skałami. Z biegiem czasu ciepło i ciśnienie ciężaru leżącej nad nim skały spowodowały, że materiał roślinny przekształcił się w węgiel.Złoża węgla znajdują się na całym świecie, ale rzecz jasna nie są równomiernie rozłożone. Niektóre z największych rezerw znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Australii.  Węgiel może być wydobywany z kopalń podziemnych lub odkrywkowych, w zależności od lokalizacji i głębokości pokładu węgla.  Po wydobyciu węgiel jest przetwarzany w celu usunięcia zanieczyszczeń i przygotowywany do wykorzystania jako źródło paliwa w elektrowniach i innych zastosowaniach przemysłowych. Chiny są obecnie największym konsumentem węgla na świecie.  Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2020 roku Chiny zużyły po...