Szlifowanie jako ważny etap regeneracji reflektorów

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Bezpieczeństwo jazdy po zmroku lub w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wymaga korzystania ze sprawnie działających reflektorów, które nie tylko oświetlą drogę przed pojazdem, ale również sprawią, że będzie on lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. Niestety większość lamp z czasem traci swoje właściwości, przez co strumień wytwarzanego światła nie ma potrzebnej jasności. Można temu jednak zaradzić, poddając lampy regeneracji.

Dlaczego szlifowanie reflektorów okazuje się niezbędne?

Lampy samochodowe to coraz bardziej złożone konstrukcyjnie elementy wyposażenia pojazdu. Niestety ich komponenty są wykonywane z materiałów, które z czasem tracą swoje właściwości i nie mogą oferować pełnej efektywności działania. Najwięcej problemów dotyczy odbłyśników oraz kloszy. Ponieważ wytwarza się je z tworzywa sztucznego, są one podatne na działanie czynników zewnętrznych wpływających na naturalną przezierność. Używany najczęściej poliwęglan jest wprawdzie wytrzymały, jednak z czasem jego zewnętrzna część może ulegać zniszczeniu wskutek zarysowań, pojawiania się odprysków, a także powierzchniowego utleniania się tworzywa. Powoduje to mętnienie zmniejszające przezroczystość i sprawiające, że na zewnątrz może wydostawać się znacznie mniejsza ilość światła. Oznacza to spadek jego natężenia, przez co całość nie spełnia wymogów określonych w przepisach, a pojazd wyposażony w zużyte lampy nie przejdzie badania technicznego. Zakup nowych lamp jest dość kosztowny, istnieje jednak tańsza alternatywa w postaci regeneracji kloszy reflektorów. W wielkopolskim usługi takie wykonuje firma TMC.

Jak przebiega szlifowanie kloszy?

Klosze są poddawane regeneracji przez polerowanie ich powierzchni. Przy użyciu odpowiedniego ścierniwa rozprowadzanego specjalnym padem nałożonym na szlifierkę usuwana jest cienka zewnętrzna warstwa tworzywa. Proces wykonuje się, zwracając uwagę na to, by element nie uległ nadmiernemu rozgrzaniu. Dzięki temu przy nieznacznej utracie grubości tworzywa można w pełni przywrócić kloszom estetyczny wygląd oraz wymaganą funkcjonalność. Firma TMC Regeneracja Reflektorów działająca w Piekarach Śląskich i Kościanie specjalizuje się w szlifowaniu kloszy. Zajmuje się też odnawianiem odbłyśników oraz naprawą i przerabianiem reflektorów.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak działają systemy parkingowe?
Data dodania:
Bezpieczeństwo jazdy po zmroku lub w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wymaga korzystania ze sprawnie działających reflektorów, które nie tylko oświetlą drogę przed pojazdem, ale również sprawią, że będzie on lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. Niestety większość lamp z czasem traci swoje właściwości, przez co strumień wytwarzanego światła nie ma potrzebnej jasności. Można temu jednak zaradzić, poddając lampy regeneracji.Dlaczego szlifowanie reflektorów okazuje się niezbędne?Lampy samochodowe to coraz bardziej złożone konstrukcyjnie elementy wyposażenia pojazdu. Niestety ich komponenty są wykonywane z materiałów, które z czasem tracą swoje właściwości i nie mogą oferować pełnej efektywności działania. Najwięcej problemów dotyczy odbłyśników oraz kloszy. Ponieważ wytwarza się je z tworzywa sztucznego, są one podatne na działanie czynników zewnętrznych wpływających na naturalną przezierność. Używany n...