Rodzaje licówek zębowych

Data dodania:
Ocena
0.00

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad poprawą wyglądu swojego uśmiechu? Licówki zębowe to jedna z metod, która może pomóc Ci osiągnąć perfekcyjny uśmiech. Licówki to cienkie płatki materiału, które zakładane są na powierzchnię zębów, aby poprawić wygląd i kształt uzębienia. W artykule opisujemy różne rodzaje licówek zębowych, ich zalety i wskazaniach do stosowania.

Licówki kompozytowe

Najprostszym i najtańszym rodzajem licówek zębowych są licówki kompozytowe. Wykonane są z żywicy kompozytowej, która jest materiałem stosowanym również do tworzenia plomb, czyli wypełnień zębów. Licówki kompozytowe są tańsze niż porcelanowe, ale charakteryzują się krótszą trwałością. Zwykle wymagają też większej kontroli ze strony stomatologa.

Najczęstszymi wskazaniami do zastosowania licówek kompozytowych są:

  • Niewielkie przebarwienia zębów
  • Drobnoustrojowe ubytki zębowe
  • Korekta kształtu lub ustawienia zębów

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to najczęściej zalecany pacjentom rodzaj licówek zębowych. Jest to najbardziej estetyczne z dostępnych na rynku rozwiązań. Wykonane są z wysokiej jakości ceramiki, co sprawia, że są odporne na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązanie to jest dostępne w większości miejsc w Polsce. Możliwe jest np. zastosowanie licówek porcelanowych w Mysłowicach. Ich największymi zaletami są wieloletnia trwałość oraz naturalny wygląd. Licówki porcelanowe idealnie imitują naturalne zęby, a ich cienka budowa pozwala na minimalne szlifowanie zęba przed założeniem. Wskazania do zastosowania licówek porcelanowych to przede wszystkim:

  • Powstałe przebarwienia lub plamy na zębach.
  • Przerwy miedzy jedynkami, czyli diastema.
  • Niewielkie wady zgryzu, które nie wymagają leczenia ortodontycznego.
  • Zniekształcenia lub złamania zębów.

Licówki szklano-ceramiczne

Licówki szklano-ceramiczne to hybryda między porcelaną a szkłem, która łączy w sobie zalety obu materiałów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki dentystycznej Viscardi w Tychach:

Licówki szklano-ceramiczne są mniej podatne na pęknięcia niż licówki porcelanowe i przy tym również zachowują wysoką jakość estetyczną. Licówki szklano-ceramiczne mogą być cieniutkie jak soczewka kontaktowa, więc pozostają całkowicie niewidoczne w jamie ustnej.

Wybór odpowiedniego rodzaju licówki zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz oceny stomatologa. Ważną rolę odgrywa również budżet oraz oczekiwania estetyczne. Przed podjęciem decyzji o założeniu licówek warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepsze w Twoim przypadku rozwiązanie. Licówki zębowe to inwestycja w piękny uśmiech, który może poprawić jakość życia i dodatkowo wpłynąć na podniesienie własnej pewności siebie.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak wybrać dobrego masażystę?
Data dodania:
Jak przebiega echokardiografia?
Data dodania:
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad poprawą wyglądu swojego uśmiechu? Licówki zębowe to jedna z metod, która może pomóc Ci osiągnąć perfekcyjny uśmiech. Licówki to cienkie płatki materiału, które zakładane są na powierzchnię zębów, aby poprawić wygląd i kształt uzębienia. W artykule opisujemy różne rodzaje licówek zębowych, ich zalety i wskazaniach do stosowania.Licówki kompozytoweNajprostszym i najtańszym rodzajem licówek zębowych są licówki kompozytowe. Wykonane są z żywicy kompozytowej, która jest materiałem stosowanym również do tworzenia plomb, czyli wypełnień zębów. Licówki kompozytowe są tańsze niż porcelanowe, ale charakteryzują się krótszą trwałością. Zwykle wymagają też większej kontroli ze strony stomatologa.Najczęstszymi wskazaniami do zastosowania licówek kompozytowych są:Niewielkie przebarwienia zębówDrobnoustrojowe ubytki zęboweKorekta kształtu lub ustawienia zębówLicówki porcelanoweLicówki porcelanow...