Czym są mikotoksyny?

Data dodania:
Ocena
0.00

Mikotoksyny to toksyczne związki produkowane przez niektóre rodzaje grzybów, powszechnie znanych jako pleśnie. Można je znaleźć w różnych źródłach żywności, a nawet w powietrzu, którym oddychamy. Mikotoksyny powodują szereg problemów zdrowotnych, od łagodnych do poważnych, w zależności od rodzaju i ilości narażenia. W tym artykule tłumaczymy, czym są mikotoksyny, ich źródła i skutki oraz jak im zapobiegać, oraz je kontrolować.

Charakterystyka mikotoksyn

Mikotoksyny to związki chemiczne produkowane przez niektóre grzyby, zazwyczaj w wyniku ich wzrostu na żywności lub innych materiałach organicznych. Toksyny te można znaleźć w różnych produktach spożywczych, w tym w ziarnach, owocach, orzechach, produktach mlecznych, przyprawach, a nawet w niektórych paszach dla zwierząt. Obecne są też w powietrzu, którym oddychamy. W zależności od rodzaju występującej mikotoksyny może ona powodować poważne kłopoty ze zdrowiem.

Źródła i skutki działania mikotoksyn

Pracownik weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego Vet Lab Group mówi: Mikotoksyny mogą dostać się do organizmu poprzez spożycie lub wdychanie. Spożycie jest najczęstszym sposobem, ponieważ toksyny znajdują się w żywności. Skutki narażenia na mikotoksyny różnią się w zależności od rodzaju i ilości narażenia.

Najczęściej obejmują:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • gorączkę,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy z oddychaniem,
  • podrażnienia skóry,
  • wysypki.

Długotrwałe narażenie na wysokie poziomy mikotoksyn może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwór czy uszkodzenie organów.

Zapobieganie i kontrola mikotoksyn

Bardzo ważne okazują się badania mikotoksyny w rolnictwie. Najlepszym sposobem zapobiegania narażeniu na mikotoksyny jest unikanie spożywania skażonych źródeł żywności lub oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na higienę podczas pracy ze źródłami żywności, które mogą zawierać mikotoksyny, to znaczy dokładne myć ręce po pracy z surową żywnością lub używać rękawiczek w trakcie stosowania potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Dodatkowo istotne jest właściwe przechowywanie żywności, co zapobiega rozwojowi pleśni. Obejmuje to trzymanie jedzenia w odpowiedniej temperaturze i z dala od źródeł wilgoci, takich jak rury wodne lub wilgotne miejsca.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jakie są korzyści zdrowotne fasoli?
Data dodania:
Mikotoksyny to toksyczne związki produkowane przez niektóre rodzaje grzybów, powszechnie znanych jako pleśnie. Można je znaleźć w różnych źródłach żywności, a nawet w powietrzu, którym oddychamy. Mikotoksyny powodują szereg problemów zdrowotnych, od łagodnych do poważnych, w zależności od rodzaju i ilości narażenia. W tym artykule tłumaczymy, czym są mikotoksyny, ich źródła i skutki oraz jak im zapobiegać, oraz je kontrolować.Charakterystyka mikotoksynMikotoksyny to związki chemiczne produkowane przez niektóre grzyby, zazwyczaj w wyniku ich wzrostu na żywności lub innych materiałach organicznych. Toksyny te można znaleźć w różnych produktach spożywczych, w tym w ziarnach, owocach, orzechach, produktach mlecznych, przyprawach, a nawet w niektórych paszach dla zwierząt. Obecne są też w powietrzu, którym oddychamy. W zależności od rodzaju występującej mikotoksyny może ona powodować poważne kłopoty ze zdrowiem.Źródła i skutki działa...