Z jakich elementów składa się linia tartaczna?

Data dodania:
Ocena
0.00

Linie tartaczne pełnią kluczową rolę w przemyśle drzewnym, ponieważ umożliwiają obrabianie i przetwarzanie surowych kłód drewna w gotowe deski oraz wyroby. Kompletuje się je z różnych współpracujących ze sobą maszyn i urządzeń, które razem tworząc kompleksowy i wydajny system produkcyjny. Opisujemy najważniejsze elementy składowe linii tartacznych i omawiamy ich rolę w procesie profesjonalnej obróbki drewna.

Wielopiły do drewna i traki tarczowe

Każda z maszyn wchodzących w skład linii tartacznej ma swoje zadanie do spełnienia, dzięki czemu cały proces jest szybki i efektywny. Jednymi z ważniejszych elementów linii tartacznych są wielopiły do drewna oraz traki tarczowe. Wielopiły to maszyny przeznaczone do równoczesnego cięcia wielu desek o różnych wymiarach za pomocą kilku pił tarczowych, w ten sposób przyśpieszając proces obróbki i czyniąc go bardziej wydajnym.

Traki tarczowe natomiast są odpowiedzialne za cięcie kłód na deski o różnej długości i grubości, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji i jakości wykonywanych cięć. Dodatkowo, traki tarczowe dwuwałowe dostarczane przez producenta maszyn tartacznych Walter 24, służą do cięcia dwóch szerokości pryzmy, jednakże bez konieczności sortowania surowca.

Maszyny do linii tartacznych: frezarki, obrzynarki, formatówki

Profesjonalne maszyny do obróbki drewna, takie jak frezarki, obrzynarki czy formatówki również są istotną częścią linii tartacznych. Formatówka to maszyna, która na wstępnym etapie obróbki umożliwia równe przycinanie desek i kantówek z użyciem wielu pił do drewna. Dzięki temu deski są gotowe do dalszej obróbki.

Z kolei obrzynarka służy do docinania, usuwania nierówności i ostrości na krawędziach desek, aby były one odpowiednio gładkie. Pozwala to na zachowanie poziomu bezpieczeństwa podczas kolejnych etapów obróbki i uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu gotowych produktów. Ozdobne szlify i kształty na elementach drewnianych wykonuje się za pomocą frezarek do desek.

Inne elementy linii tartacznej: klockarki, wyciągarki, obracarki i taśmociągi

W liniach tartacznych nie brakuje również różnego rodzaju urządzeń pomocniczych, bez których praca tartaku byłaby niemożliwa. Na przykład klockarka do palet jest stosowana do przygotowania dokładnie obciętego materiału drzewnego na palety. Obracarka to maszyna, która obraca drewno, ułatwiając jego obróbkę. Wyciągarki do oflisów wykorzystuje się do usuwania pyłu i odpadów z linii tartacznej, a taśmociągi skośne do pilarek do przemieszczania drewna między maszynami.

Tagi
Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Linie tartaczne pełnią kluczową rolę w przemyśle drzewnym, ponieważ umożliwiają obrabianie i przetwarzanie surowych kłód drewna w gotowe deski oraz wyroby. Kompletuje się je z różnych współpracujących ze sobą maszyn i urządzeń, które razem tworząc kompleksowy i wydajny system produkcyjny. Opisujemy najważniejsze elementy składowe linii tartacznych i omawiamy ich rolę w procesie profesjonalnej obróbki drewna.Wielopiły do drewna i traki tarczoweKażda z maszyn wchodzących w skład linii tartacznej ma swoje zadanie do spełnienia, dzięki czemu cały proces jest szybki i efektywny. Jednymi z ważniejszych elementów linii tartacznych są wielopiły do drewna oraz traki tarczowe. Wielopiły to maszyny przeznaczone do równoczesnego cięcia wielu desek o różnych wymiarach za pomocą kilku pił tarczowych, w ten sposób przyśpieszając proces obróbki i czyniąc go bardziej wydajnym. Traki tarczowe natomiast są odpowiedzialne za cięcie kłód na deski o różn...